Kad su me kolege iz Vizkulture zamolili da napravim intervju s Professor emerita dr.sc. Hildegard Auf-Franić, ovogodišnjom dobitnicom nagrade Viktor Kovačić za životno djelo koju dodijeljuje Udruženje hrvatskih arhitekata, osjećala sam se izuzetno počašćeno i veliko zadovoljstvo bilo mi je razgovarati s profesoricom koja mi je u ranim danima bavljenja arhitekturom uspjela usaditi jednu osjećajnost prema kontekstu, dosljednost u rješavanju funkcionalne dispozicije i na kraju potaknuti me na traženje vlastitog izraza u arhitekturi. Malo je ljudi koji toliko dosljedno, vlastitim primjerom, inzistiraju na izvrsnosti u svim poljima djelovanja: u pedagoškom, projektantskom i znanstvenom. Profesorica Auf-Franić sigurno je jedna od njih.
Prof. Auf-Franić diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1965. u klasi prof. Nevena Šegvića. 1967. godine završila je poslijediplomski studiji u Majstorskoj radionici HAZU prof. Drage Galića. Pod mentorstvom prof. dr. B. Milića, 1979. godine obranila je magistarski rad „Kontaktne zone – potencijalni prostori vitalizacije primarnog centra Zagreba“, a pod mentorstvom prof. dr. Ede Šmidihena izradila je doktorsku disertaciju „Centri usmjerenog obrazovanja u funkciji kulturno – društvene integracije“.
Radila je na Arhitektonskom fakultetu kao asistentica, zatim kao znanstvena asistentica, predavačica pa docentica i izvanredna profesorica. Od 1998. redovna je profesorica, a od 2003. godine redovita profesorica u trajnom zvanju. Od 1980. voditeljica je istraživačkih timova na nizu znanstvenih tema iz područja arhitekture zgrada za odgoj i obrazovanje. U dva mandata bila je dekanica Arhitektonskog fakulteta, a u tri prodekanica za nastavu, pokrenula je i vodila doktorski studij Arhitektura, a danas ima status Professor emerita, doživotne profesorice.
![DSC_9302]()
*Prof. Hildegard Auf-Franić / foto: Maja Bosnić
U svom arhitektonskom opusu radila je sve, od vrtića do sveučilišta, od gradskog centra do urbanističkog detalja, od spomenika do crkve i kazališta, i pri tome se zalagala za jednu društveno integrativnu arhitekturu koja se radi za zajednicu u kojoj se gradi.
Pedagogija arhitektonskog projektiranja posebno je osjetljiva tema danas kad je arhitektura, s jedne strane pod pritiscima sve težih zahtjeva tržišta, novih tehnologija, brzine rada, a s druge strane pod sve većom liberalizacijom onoga što arhitektura jest. Mladi arhitekti sve teže iznalaze vlastiti izraz i put. U tom kontekstu uloga dobrog učitelja koji postavlja dobre temelje još je izraženija. A budući da je doprinos prof. Auf-Franić u pedagogiji arhitektonskog projektiranja za generacije arhitekata neopisivo velik najveći dio intervjua posvetili smo upravo tom aspektu njenog rada i njenog iskustva.
U nastavku pročitajte razgovor kojeg objavljujemo upravo danas, ususret dodijeli nagrade za životno djelo UHA-e koja će se večeras održati u Vitićevoj Kockici, u sklopu Godišnje izložbe realizacija hrvatskih arhitekata!
![DSC_9377s]()
*Prof. Hildegard Auf-Franić i Ana Aščić / foto: Maja Bosnić
► Uspjeli ste u jednoj osobi pomiriti arhitekticu, profesoricu i znanstvenicu. Koliko je za arhitekta bitno to kretanje između misli i djela i možete li uopće zamisliti praksu koja nije popraćena sustavnim kritičkim promišljanjem onoga što se radi?
Prof. Hildegard Auf-Franić: Kad radite na fakultetu i bavite se pedagogijom, morate se cjeloživotno educirati u svim segmentima struke i znanosti, ne samo u temama koje volite. Moj prvi interes bio je urbanizam, a tek poslije zgrade za odgoj i obrazovanje. Naravno, sam se educiraš i druge educiraš. To je jedna nadgradnja, pri tome čovjek jako puno nauči od studenata, jer mi kao nastavnici imamo i povratnu informaciju. Ono što posebno želim naglasiti, za mene je svaki studentski zadatak novi projekt. Jer rad sa studentima je komentar projekta, komentar jedne ideje, komentar jednog postupka koji prolazi student, a nastavnik ga u tom postupku treba samo usmjeravati, nikad ga ne zaustavljati, jer na kraju to mora biti autorski studentski projekt.
S druge strane, isto tako vjerujem da kad si profesor iz projektiranja obavezno moraš imati svoju projektantsku praksu. Tu projektantsku praksu prate teze, a projekt je rezultat sveukupnog promišljanja. Kod urbanizma su to urbanističke vizije, kod arhitekture presudan presjek stvara treću dimenziju i utjelovljuje arhitektonsku cjelinu.
![C:Documents and SettingskorisnikMy Documentstaxi$HILDAauf_]()
*Dječji vrtić Malešnica (autori. H. Auf-Franić, V. Olujić i T. Žarnić / foto: Marija Braut
► Kad govorimo o tom oblikovanju i trećoj dimenziji, moj dojam je da ste se kao pedagog i kao arhitekt zalagali za jednu vrstu arhitekture koja bi se jednom riječju mogla opisati kao ˝demokratična˝, jesam li na dobrom tragu?
Prof. Hildegard Auf-Franić: Na dobrom ste tragu. Kad razmišljate o tome kako doći do projektantskog zadatka, ja sam svoje uglavnom dobivala natječajima. Obaveza je da se natječaji rade za zgrade društvenog standarda, škole, vrtiće, sveučilišta itd. što je i kolegij koji sam predavala. Ono što sam pri tome htjela usaditi studentima je da svaki od tih prostora, bez obzira na to što su funkcionalno određeni, uvijek budu ˝demokratični˝ prostori, prostori jedne zajednice svih korisnika – a to su roditelji, djeca i odgajatelji. Kada vrtić ili škola takve prostore ponude, onda je socijalizacija korisnika moguća i provediva. Svakako bi taj stav prema zgradama društvenog standarda trebalo promovirati kao obavezu koja treba proizaći iz programa i biti cilj i vrhunac projektantske ponude. Kad studenti to metodološki prepoznaju u pristupu tom zadatku, oni će ga prepoznati u svakom sljedećem. Nije tema da naučimo sve tipologije, već da znamo metodološki pristupiti zadatku kroz urbanistički kontekst i prostorno funkcionalnu dispoziciju. Ali to bogatstvo koje projektant nudi kao autor umjetničkog djela mora biti prepoznato u javnim prostorima kuća i u tome što ti javni prostori nude svima nama. Kad studente navedete na taj način razmišljanja, onda ste postigli cilj.
![OS Jelkovec skola 1]()
![OS Jelkovec škola 2]()
*Osnovna škola Jelkovec (autori H. Auf-Franić, T. S. Franić, V. Rister i L. Korlaet) / foto: Domagoj Blažević
► Sada se nalazimo u Vašem kabinetu na Arhitektonskom fakultetu, u ustanovi koju ste kroz godine i stvarali, kojoj ste posvetili i u koju ste utkali velik dio svoje aktivnosti i energije. Kad iz ove današnje pozicije gledate unatrag, koliko se način prenošenja znanja novim generacijama promijenio, i je li se u suštini mijenjao? Postoji li neki supstrat koji je isti, neki kontinuitet o kojem možemo govoriti?
Prof. Hildegard Auf-Franić: U ovu kuću došla sam 1960. godine. Moj prvi susret bio je s profesorom Vrkljanom, koji bi došao sat i pol prije nas u crtaonu i cijelu ploču iscrtao svim mogućim konstrukcijama, nadvojima, lučnim, ravnim, od opeke. Nacrt je bio višebojno umjetničko djelo i moram reći da sam bila u šoku kad je čistačica došla pod pauzom i sve izbrisala. Meni je bilo apsolutno nedokučivo da se tako nešto izbriše bez dokumentiranja i bez fotografiranja.
Mijenjaju se tehnologije, mijenjaju se načini kako se radi, ali edukacija u srži nudi isto. Arhitektura je jedna apsolutno široka disciplina, takva mora i ostati. Šteta je da se dogodio Bolonjski proces u edukaciji, arhitektura ne postoji bez integralnog znanja i integralnog studija.
Kad se u tom kontekstu govori o zagrebačkom studiju on je kurikulume mijenjao više puta. Zagrebačko Sveučilište je srednjoeuropsko sveučilište i takav je kurikulum našeg studija. Tehnička grupacija fakulteta na Zagrebačkom Sveučilištu obvezao je i naš fakultet da prihvatimo Bolonju, ponavljam da nam je time učinjena šteta! Unatoč svemu, obaveza svakog studija je studente naučiti kako se studira, kako se uči, kako bi prema svojim afinitetima, mogućnostima i željama educirali na svakom zadatku svoga studija i kasnije.
Nedavno sam pročitala jednu anketu u ČIP-u što studenti misle o fakultetu. Jedan student rekao je da je za njega fakultet kao švedski stol i da uzima s njega ono što mu se sviđa (smijeh). Danas sam profesor emeritus, što mi je velika sreća i zadovoljstvo, s jednako velikom pažnjom uvažavam i slušam svaku primjedbu i kritiku studenta.
Za mene je obrazovanje jedan krug, jedan ciklus: prvo sam slušala svoje profesore, divila im se, zatim sam pokušala uspostaviti neki standard u svojim predavanjima, razviti katedru, tako su nastale i neke knjige, da bi na kraju opet krug završio sa studentom, njihovim mišljenju, jer oni su zapravo cjeloživotni kritičari vlastitih profesora.
I ovu nagradu sam dobila jer su me prepoznali i predložili upravo studenti, danas kolege, silno sam ponosna jer je to životna nagrada UHA-e.
![Hildegard s]()
*Prof. Hildegard Auf-Franić / foto: Maja Bosnić
► Jedan od mojih profesora na magistarskom studiju u Madridu, Javier Seguí, tvrdio je da je dobar onaj profesor koji svog učenika nauči slobodi. Slažete li se s time i koliko je ta, uvjetno rečeno sloboda, ostvariva unutar Bolonjskog sustava koji studenta priprema, kako se često kaže, za ˝tržište rada˝?
Prof. Hildegard Auf-Franić: Bolonja ima jako teške obaveze jer mora naučiti kandidata kako da funkcionira, radi i snalazi se na tržištu. Prema tome ovaj prvi dio Bolonjskog procesa stavlja puno previše zadaća pred nastavnike i studente, da bi se s druge strane doživio apsurd da se ti koji su završili Bolonju ne mogu naći na tržištu, jer danas tržište ima takvu super produkciju arhitekata da oni za funkcije ovog prvostupanjskog kandidata mogu uzeti magistra arhitekture. Pri tome se gubi taj odnos, od prvog dana do zadnjeg dana stvaranja slobode u arhitektonskoj edukaciji, jer imate silni pritisak da sve naučite u prvom dijelu i onda kad dođe sloboda ne znate što ćete s njom. Bilo bi puno bolje kad bi ta sloboda poticala kreaciju od prvog dana. Naravno, kao uvijek, strašno puno ovisi o sreći koga si dobio kao svog nastavnika.
Vježbe nisu bezrazložno tretirane kao predmeti jer se na vježbama radi direktno s nastavnikom i on te može odgajati i modelirati. Ja sam imala sreću da sam praktički od početka projektiranja do kraja imala profesora Dragomanovića koji je bio savršen pedagog i beskrajno drag čovjek.
Meni je na fakultetu najljepše bilo kad sam bila asistent i kad sam direktno radila sa studentima. Popodneva bi provodili na vježbama, pili kavu, slušali muziku, intenzivno komentirali i radili. Mislim da današnja kompjuterska tehnika u kojoj si sam s ekranom, sam sa svojim slušalicama, nije dobra. Više nema komunikacije među studentima, izostala je izmjena mišljenja i ocjene svih radova studenata.
Kako će se kurikulum mijenjati to je jedna formalna ili prednost ili teškoća. Važno je kako će se ostvariti komunikacija između učitelja i učenika.
![DSC_9476]()
*U kabinetu prof. Hildegard Auf-Franić / foto: Maja Bosnić
► Odnos mentora i učenika centralna je tema Foucaultove knjige Vladanje sobom i drugima, u kojoj traži odgovor na pitanje kako mentor navodi učenika da uspostavi takav odnos sa samim sobom da može ovladati sobom i u konačnici drugima. Kako to komentirate?
Prof. Hildegard Auf-Franić: Najvažnije je da te škola nauči da vladaš sobom. Kao kad govorimo o slobodi koju te uči profesor, tema je kako se uspostavlja sloboda i komunikacija. Presudno je da učitelj mora jednako znati slušati kao što treba znati i podučavati. Jer ako učitelj ne sluša, usmjerava svoju viziju što nije dobro, nastavnik treba pustiti studenta da razvija vlastitu tezu i temu.
► Možete li nam nešto više reći o Majstorskoj radionici na HAZU? Kakva je atmosfera bila tamo i kako je utjecala na Vas?
Hildegard Auf-Franić: Kao student radila sam tijekom ljeta terensku praksu s povjesničarima umjetnosti. Velik dio moje kućne biblioteke je iz povijesti umjetnosti. Kroz rad na terenu upoznala sam profesora Preloga i Ivančevića.
Kad sam došla tamo, u Majstorskoj je bila odlična atmosfera, svatko je radio svoju studiju ili natječaj, svoj zadatak. Imali smo vremena, dobre volje, i prekrasan prostor. Umjetnici su dolazili k nama i mi k njima, upoznali se. Oni su išli u Hegedušićevu, Kršinićevu, Radauševu radionicu, to su bile radionice koje su vodili majstor slikar, majstor kipar ili majstor arhitekt. Profesor Galić bio je na fakultetu izuzetno strog profesor, ali u Majstorskoj smo razvili jedan savršen odnos pun razumijevanja i poštovanja.
S Džamonjom sam radila niz natječaja, arhitektonski realizirala spomenik u Barletti. S Richterom sam radila urbanistički natječaj za centar grada Zagreba. U arhitektonskoj suradnji s tako značajnim umjetnicima prepoznala sam prednost timskog rada, i uvjerila se da je arhitektura zbilja težak posao. Ali ne vjerujem kad kažu da je to muški posao, a ideju, misao, viziju jednako stvaramo i mi žene! Komentirali su u jednom drugom razgovoru da sam četvrta žena koja je dobila životnu nagradu Viktora Kovačića, tom prilikom sam ˝obećala˝ mladim kolegicama još nagrada.
![DV Markusevac]()
*Dječji vrtić Markuševac (autori: H. Auf-Franić i T.S. Franić) / foto: Robert Leš
► Osim posvećenosti zagrebačkom fakultetu, imali ste bitnu ulogu u osnivanju splitskog fakulteta arhitekture. Koliko je za Split bilo bitno da dobije svoju školu arhitekture i je li ta škola uspjela iskoristiti potencijal da postane jedan novi poligon za istraživanje splitskih tema?
Prof. Hildegard Auf-Franić: Prije svega, ja sam prva Zagrepčanka u svojoj obitelji, meni su svi Splićani, i vezana sam za Split. Split je čaroban grad i nudi apsolutno sve što bi se o arhitekturi trebalo naučiti. Split nudi povijest, ljepotu povijesnih oblika, jedan fantastičan smještaj u geomorfološkom smislu: more podno Mosora, razapet je između Marjana i Žnjana. Dakle to je nešto što ti daje mogućnost da samo šetajući i gledajući možeš učiti.
Bila sam u Nacionalnom vijeću za visoko obrazovanje kad je došla zamolba da se analizira program za studij arhitekture u Splitu. Taj program sam vrlo kritički recenzirala, i ta recenzija prihvaćena. Zatim je program studija došao na fakultetsko vijeće Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, i kao tadašnji dekan sam ga podržala.
Pri tome moram istaknuti da splitskog studija arhitekture ne bi bilo bez izuzetnog zalaganja prof.dr.sc. Darovana Tušeka i prof.dr.sc. Ivane Šverko koji su formulirao program studija.
Splitska Arhitektura ima manji broj studenata i osnovana je na entuzijazmu uglednih arhitekata, profesora, koji su mahom zagrebački đaci, te su znanje kritički i konstruktivno ugradili u splitski kurikulum.
Mladi asistenti došli su kao novaci, svi su doktorirali. Profesor Tušek je mentor na velikom broju doktorata, a kako je sam napisao četiri knjige o splitskoj arhitekturi tako je motivirao i svoje novake da rade splitske teme, što povijesne, što projektantske, što monografske pa do urbanističkih. Tako da mislim da su s jedne strane oni zadužili Split a s druge strane Split je zadužio njih, i svi zajedno vole to što rade. Još nisu zamoreni i mislim da imaju jednu kolegijalnu atmosferu koja je apsolutno konstruktivna.
![3 fakulteta split 2]()
*Tri fakulteta u Splitu, natječajni rad (H. Auf-Franić, T. S. Franić i V. Rister)
► U vašem opusu neizmjerno je bitan doprinos na polju znanstveno istraživačkog rada. Kolegij o sveučilištima dolazi kao neka vrsta integracije svega što ste radili – urbanizam + zgrade za odgoj i obrazovanje. Česta tema na predavanjima bila gradotvorni potencijal sveučilišta. Kako danas gledate na taj aspekt domaćih sveučilišnih kampusa?
Prof. Hildegard Auf-Franić: Za kampuse potreban je veliki prostorni rezervat, jer kampus je po programu praktički grad, grad u gradu, mora biti izuzetno dobro prometno povezan i programski elaboriran u niz faza izgradnje kroz dugi vremenski period.
Meni najdraže iskustvo što se tiče urbanizma, čak nije projektantski urbanizam, nego planerski urbanizam, koji sam izradila sa svojom ekipom Prostorni program kampusa Sveučilišta u Rijeci. Taj program sadrži prostorne programe svih fakulteta Sveučilišta, sve društvene, rekreativne, stambene, prateće unutarnje i vanjske prostore. Što je najvažnije program se postepeno realizira. Najzaslužniji je svakako akademik Daniel Rukavina, tadašnji rektor Riječkog Sveučilišta.
Danas kad čitate novine ili kad se pojavljuju vijesti stalno se još nešto otvara na riječkom kampusu, stalno se još nešto gradi, sad će se graditi domovi, zatim se treba graditi dvorana, pa fakulteti. Dakle to je cilj. Nije cilj da sve u istom trenutku bude gotovo. Kampus raste ili linearno ili koncentrično i ima faze, a kad dobije određenu masu kvadrata, a masa kvadrata znači i broj studenata, tek onda on zaživi.
Imali smo sreću i realizirali (s T.S.Franićem, V.Risterom) Filozofski i učiteljski fakultet za to dobili Veliku nagradu Zagrebačkog Salona, a najdraže mi da smo svi mi participanti i rektor bili jednako zadovoljni.
![FF rijeka 1]()
![FF rijeka 2]()
*Filozofski fakultet u Rijeci (autori: H. Auf-Franić, T. S. Franić i V. Rister) / foto: Robert Leš
► I ove knjige, rezultat Vašeg znanstveno-istraživačkog rada, su isto nešto što ostaje iza Vas?
Prof. Hildegard Auf-Franić: Po meni, obaveza je svakog profesora da ostavi literaturu, knjige za svoj kolegij. Svakako će moji nasljednici nastaviti raditi na knjigama s aktualizacijom programskih zahtjeva tako i relevantnih arhitektonskih primjera. 80. godišnjicu našeg fakulteta obilježili smo za mog dekanskog mandata monografijom. Uz sve primjedbe ona je danas skoro bih rekla ˝primarni izvor˝.
► Na kraju, kad smo sagledali svu širinu Vašeg bavljenja arhitekturom, kako gledate na sve učestaliji zahtjev za specijalizacijom u arhitekturi?
Prof. Hildegard Auf-Franić: Na fakultetu učimo metodu projektiranja. Dakle, mladi arhitekt educiran je i sposoban sagledati svaki zadatak i tek život i rad ga navedu na eventualnu specijalizaciju. Nitko nema pravo od mladog arhitekta tražiti specijalizaciju, puno bolje bi bilo očekivati poslijediplomske, doktorske studije. Autori će se po svojim afinitetima opredjeljivati za određene teme i tek kad odaberu vlastitu temu može se očekivati određena specijalizacija.
► Imate li još što poručiti čitateljima, arhitektima, svojim bivšim i budućim studentima?
Prof. Hildegard Auf-Franić: Nikad nisam požalila moj izbor. Arhitektura i fakultet bili su mi posao i život. Oduvijek mislim da je arhitektura jedno veliko stvaralačko čudo, i ako ikad posumnjate u to ispišite se s fakulteta ili prestanite raditi arhitekturu.
![OS Borovje - PVN 3]()
*Osnovna škola Borovje (autori: H. Auf-Franić, T. S. Franić i V. Rister) / foto: Robert Leš
![ZG Arena 01d]()
*Arena Zagreb, natječajni projekt (Autori: H. Auf-Franić, T.S. Franić, V. Rister, L. Korlaet i M. Roth-Čerina)
![MA muzička akademija presjek persp]()
*Muzička akademija u Zagrebu (Autori: H. Auf-Franić, T. S. Franić, V. Rister i L. Korlaet) natječajni projekt
![restoran agronomskog fakulteta]()
*Restoran Agronomskog fakulteta (Autori: H. Auf-Franić, T. S. Franić i V. Rister), maketa
* Tekst prate izvedeni i idejni projekti prof. Hildegard Auf-Franić koje je radila u timovima s navedenim suradnicima. Zahvaljujemo na ustupljenom materijalu. Klikom na jednu fotografiju otvara se galerija svih vizuala.
**Autori fotografija navedeni su ispod svake fotografije. Prenošenje djelova teksta ovog intervjua, kao ni vizualnog materijala koji ga prati, nije dozvoljeno bez odobrenja Uredništva.
Tekst je dio Vizkulturinog projekta “Vizkulturiranje društva” koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije
![Logo AEM]()
The post Arhitektura je veliko stvaralačko čudo appeared first on vizkultura.hr.