Quantcast
Channel: projektiranje – vizkultura.hr
Viewing all 87 articles
Browse latest View live

‘Park želja’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Margita Grubiša i Ivana Žalac – ‘Park želja’

Park Zhelja-19

O projektu:
(autorica teksta: Anita Ruso, mag.pov.umj.)

“U Parku gdje se žele želje”

Da vam netko kaže da postoji mjesto gdje se ostvaruju želje biste li pomislili da se slučajno zabunio ili da je možda strahovito naivan? Nemojte ništa pretpostavljati jer takvo mjesto zaista postoji. Nedaleko od Samobora, u mjestu Rakov potok na imanju obitelji Franja nalazi se zeleno-bijela oaza : tematski park, park događaja i doživljaja, koji se voli predstavljati Parkom Želja. Kako bismo gotovo nestvarnim doga_ajima poput vjen_anja, koncerata ili predstava pridodali odgovaraju_u prirodnu scenografiju trebali bismo ih prenijeti u jedan transcedentalan prostor Upravo zbog toga izrastao je ni iz čega, u jednom posve ne urbanom kontekstu, Park želja.

Park Zhelja-4

Park Zhelja-3

Kada netko spomene park, prvo zamislimo zelenilo i raznu vegetaciju, element vode, klupe, paviljone, ili sunčan dan, svježi zrak, mirise i zvukove prirode kao stvorene za dokoličarenje. Čini se da su ovom slučaju autorice imale jednu posve drugačiju viziju nastajanja parka. Kada bolje razmislimo možda čak i nisu. Ono što je u njihovoj viziji pomaknuto jest činjenica da su je prenijele u treću, bolje rečeno petu dimenziju, tamo gdje prirodno postaje natprirodno. Njihovo bilje ne prisustvuje procesu fotosinteze pa tako nije niti moglo biti zelene boje. Ono je bijelo, izvitopereno u visinu i svojim stremljenjem nebu prkosi nedostatku vertikalnih elemenata u okolišu. Predimenzionirane latice odlikuje cvat perforiran nepravilnim prorezima koji ih čine prozračnima i laganima poput onih u stvarnom cvijetu. Rasvjeta u vidu porazbacanih svjetlećih kugli natjera vas da pomislite da se mjesec možda multiplicirao ili možda da su krijesnice danas veće nego što su nekad bile.

Park Zhelja-5

Premda je vegetacija iz Parka želja artificijelna, po mnogo čemu je u srodstvu s prirodnom. Kroz mjesečinu koja se prostire po slobodnoj formi površine dvaju jezeraca, vjetar na kojem trepere žičane ‘travke’, ili pak snijeg koji stvara monokromnu priču u suradnji s gigantskim pahuljama, ovaj park u svom neorganskom podrijetlu zadobio je organske reakcije.

Grupirane na određenim točkama elegantne forme prihvaćaju različite funkcije. Tako je skupina u blizini jezera koja tvori ‘prirodnu’ sjenicu postala pozornica za vjenčanja ili predstave i koncerte na otvorenom dok su dvije preklopljene translucentne kupole skloništa su od nepogoda zemaljske atmosfere.
Ali Park nije ostao lišen prirodnog zelenila koje će u svom nepredvidivom razvoju doprinijeti kontinuiranom iznenađivanju i opetovanom nastajanju nove scenografije kao apstraktne kulise. Park je upravo stvoren kao iznenađenje, gotovo kao umjetnička instalacija, naglo, intuitivno, bez prethodno ‘crno na bijelo’ razrađenih faza i detalja, već kao proces koji evoluira kao živo biće. Poput svojevrsne višedimenzionalne ilustracije, Park želja svoje postojanje temelji više na doživljaju nego li na materijalizmu naizgled krhkih struktura, inspiriranih teksturama iz paralelnog svemira.

Park Zhelja-10

Forme dostojanstvenog držanja nježno odzvanjaju impresionističkom melodijom u jednom vilinskom svijetu. U tom se svemiru želje za kategorizacijom ovog projekta rasplinjuju kao jutarnja maglica nad jezerima. Valja ga opisati kao prark skulptura, kulisu za ljetnu predstavu, omiljeno mjesto na kojem djeca iz obližnjeg vrtića provode svoje vrijeme. Ova gostoljubiva privatna površina nesebično dijeljena s mještanima jedna je osobito drugačija bajka koja se zove jednostavno Park Želja.

Park Zhelja-27

Park Zhelja-15 Park Zhelja-28 Park Zhelja-39

Park Zhelja-33

Park Zhelja-22

Park Zhelja-40

Park Zhelja-34

Projekt: Park Želja
Lokacija: Rakov potok, Samobor
Autorice: Margita Grubiša dipl.ing.arh. i Ivana Žalac dipl.ing.arh.
Koautorica: Nataša Fiolica mag.ing.prosp.arch.
Suradnici: Josip Kovačić, Alka Ševo dipl.ing.agr.
Projektna tvrtka: SKROZ d.o.o.
Fotografije: Ivan Dorotić
Godina projektiranja: 2011.
Godina izvedbe: 2013.
Izvođač: Bravarija Kovačić, Juraj d.o.o., Elmo d.o.o., Brajdić d.o.o.
Površina lokacije: 2500 m2

tlocrt

urbana oprema

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Park želja’ appeared first on vizkultura.hr.


‘Stambeni kompleks Strojarska’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Davor Mateković, PROARH – ‘Stambeni kompleks Strojarska’

strojarska panorame-2

strojarska panorame-16

O projektu:
Stambeni kompleks u Strojarskoj ulicu dio je pobjedničkog rada javnog natječaja iz 2011. kojim se tražilo rješenje trnjanskog bloka. Iako se kompleks projektirao kao vizualno nedjeljiva cijelina, ove stambene zgrade čine zasebnu zonu stanovanja sa ukupno 111 stanova.
Kompleks se sastoji od dva gotovo identična objekta položena jedna okomito na drugi formirajući trg i park u zoni ispred, kao tampon prema budućim poslovnim neboderima sjeverno. Prizemlja zgrada su poslovno trgovačke namjene. Parkiranje je rješeno u garažama na tri podzemne etaže.

strojarska panorame-1

Projektni zadatak bio je strogo definiran i tražio je inventivnost u pristupu rigidnim postavkama i zahtjevima investitora.

Maksimalna izgrađenost objekta je bila imperativ što je uvjetovalo oblikovanje zatvorenog volumena i visinu od 8 stambenih katova. Takvu kompaktnost forme dodatno su naglasili zahtjevi za nepostojanjem balkona tj. obaveznim loggiama, puni parapeti te pojednostavljenje izvedbe projektiranjem identičnih stanova po vertikali. Zaštita od sunca također je bila preodređena kao grillje.

strojarska panorame-10

Ukupnost tih zadanih parametara ograničavajući je faktor kako u projektiranju samih stanova tako i u oblikovanju. Upotrebom različito bojanih aluminijskih panela koji čine pročelje , pokušalo se razbiti ” tvrdi” volumen. Konačni produkt je pixelizirani plašt stambenog kvadra-dinamična ovojnica stalno mjenjajućeg ritma otovreno-zatvoreno ( grilje na loggiama i prozorima ).

strojarska-11 strojarska-1

strojarska-62

strojarska-27 strojarska-29 strojarska-49

strojarska panorame-5

strojarska shema

strojarska situacija

strojarska presjek

strojarska karakteristicni kat

PROJEKT: STAMBENI KOMPLEKS STROJARSKA
LOKACIJA: STROJARSKA ULICA, ZAGREB
INVESTITOR: VMD PROMET
AUTOR: DAVOR MATEKOVIĆ/PROARH
KOAUTOR: TOMISLAV STOJAN
SURADNICI: TINA HAVRANEK, VEDRANA JANČIĆ
FOTOGRAF: IVAN DOROTIĆ
PROJEKTNA TVRTKA: PROARHtri D.O.O.
GODINA PROJEKTIRANJA: 2011.
GODINA DOVRŠETKA GRADNJE:2014.
POVRŠINA LOKACIJE: 3821.97 m2
UKUPNA TLOCRTNA POVRŠINA: 23605 m2

Više o autorima:
www.proarh.hr

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Stambeni kompleks Strojarska’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Kuća Groharjevo’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

3biro Arhitekti – Kuća Groharjevo

groharjevo_jugovzhod_vogal_zima

Family-House-in-Groharjevo-Slovenia-by-3biro-arhitekti_dezeen_784_1

O projektu:
Kuća se nalazi u mjestu Škofja Loka sjeverozapadno od Ljubljane. Riječ je o troetažnom objektu osmišljenom za četveročlanu obitelj koja je inicijalno pristupila arhitektima s već gotovim projektom za kuću i željom za prelociranje prozora u istom. Kako autori kuće ističu, investitori su već imali kupljen projektni paket, s uključenim nacrtima kuće i dozvolom za gradnju, no arhitekti su im potom predstavili njihovu viziju kuće skrojenu baš po njima što je klijente zaintrigiralo.

Family-House-in-Groharjevo-A Family-House-in-Groharjevo b

Arhitekti su isprojektirali kuću koja iskorištava teren na kojem se nalazi, stvarajući dvije prizemne etaže koje se obje otvaraju na okoliš. Najniža etaža je uklopljena u teren i izlazi na natrkiveni tereasu nad kojom konzolno lebde gornje dvije etaže. Drugu konzolu formira najgornji kat, nadvisujući glavni ulaz u kuću i parkiralište.

Riješenje kuće bazirano je na posebnostima lokacije, kosog terena i guste izgradnje u okolišu te želje investitora za što više otvorenog prostora. Rezultat je neklasična kuća koja naizgled samo minimalno dodiruje teren u nagibu, naglašavaju arhitekti.

groharjevo_sever_naselje_zima

Baza objekta izgrađena je od armiranog betona, dok su gornji segmenti izgrađeni od drvene građe. Odluka da se drvo koristi za konstruktivne elemente bila je uvjetovana brzinom i ‘čistoćom’ izgradnje, kao i zbog održivog razvoja te činjenice da je Slovenija itekako bogata drvom.

groharjevo_sever_enfas_poletje groharjevo_jug_vogal_poletje Family-House-in-Groharjevo-Slovenia-by-3biro-arhitekti_dezeen_468_5

Dva pročelja otvorena na okoliš kuće čini drvena fasada, a ostala dva zida pokrivena su valovitim elementima vlako-cementih ploča, koje prekrivaju i krov građevine, te zatvaraju kuću od susjednih pogleda.

groharjevo_detajl_jugovzhod groharjevo_detajl_jug groharjevo_detajl_jugozahod

Više o projektu pogledajte na linkovima; Groharjevo House Dezeen / i Groharjevo by 3biro Arhitekti

groharjevo_tloris_pritlicje

groharjevo_tloris_nadstropje

groharjevo_tloris_klet

groharjevo_prerez_vzdolzni

groharjevo_prerez_precni

Više o autorima:
3biro.si

Fotografije: Miran Kambič

Tekst i prikazi via Više o projektu pogledajte na linkovima; Dezeen / i 3biro Arhitekti

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Kuća Groharjevo’ appeared first on vizkultura.hr.

‘KlopaM’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Vladimir Paripović i Aleksandar Jovanović – ‘KlopaM’ mini restoran

7A

O projektu:
KlopaM je mini restoran u centru Beograda. Lokal je površine 120 m2, a prostire se na tri nivoa: suteren, prizemlje i galerija.

KlopaM koncept je nastao kao ideja klijenta da svoj prepoznatljiv imidž i slovo M predstavi javnosti na jedan nov i drugačiji način. Prepoznatljivost brenda kladionica, zatim zaštitne boje brenda (žuta, plava, siva i crna) i vodeća pozicija na tržištu, bile su osnova za početak stvaranja novog KlopaM koncepta.

Mozart-Klopa-07 Mozart-Klopa-13 Mozart-Klopa-06

Zadatak koji su autori projekta dobili, kao i rok unutar kojeg je interijer trebalo završiti, nije bio ni lak ni jednostavan. Dva mjeseca nakon prvih skica idejnog rješenja prostor je realiziran, kao nekonvencionalan i autentično osmišljen lokal.

Postojeći prostor u kojem se lokal nalazi je dobio galeriju kao novoprojektirani element. Kuhinja lokala se nalazi u suterenu, a roštilj na ugljen u prizemlju, u specijalno dizajniranom “kontejneru”.

Mozart-Klopa-04

7 9 21

Osnova prostora je monokromatska, sa snažnim akcentom na žutom “kontejneru” od rebrastog lima i monolitnom plavom čeličnom stubištu. Prepoznatljivost kladionica kao poveznice brenda zadržana je kroz ove dvije boje, na namjerno agresivniji način, jer stav autora leži u ideji da se ta ideja sprovede do kraja, bez standardizacije i stereotipa.

Rasvjeta prostora također igra ključnu ulogu u razvijanju interijera. Akcent je stavljen na bijele lampe u obliku valjaka te visilice osmišljene za ovaj lokal s dekorativnim kuglama, kao i reflektorima koji daju fokus na detalje. Ogledala postavljena pod kutevima i na zidovima stvaraju nove perspektive i poglede na prostor.

Krupna tipografija na površini kontejnera dodatni je vizualni efekt pored žute boje koji privlači pažnju i daje novi vid poziva na hranu kroz upečatljive poruke.

Mozart-Klopa-02_0

Mozart-Klopa-08 14 25

Mozart-Klopa-03_0

Tekst i prikazi via Designed.rs

Više o autorima:
vladimirparipovic.wordpress.com

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘KlopaM’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Tarkett Akademija’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora

Modelart Arhitekti – ‘Tarkett Akademija’

02tarkett_academy

Tip projekta: Prenamjena industrijskog objekta u izložbeno-edukativni centar
Godina: 2014.
Klijent:  Tarkett d.o.o.
Lokacija: Bačka Palanka, Srbija
Površina: 1000m2
Autori:
Modelart Arhitekti – Dejan Mitov, Jelena Mitov i Krsto Radovanović u suradnji sa Sigma Inženjering d.o.o Novi Sad
Fotografije: Relja Ivanić

03tarkett_academy

O projektu:
Tarkett Akademija predstavlja izložbeno-edukativni prostor u okviru proizvodnog kompleksa tvrtke Tarkett u Bačkoj Palanci u Srbiji i nastao je revitalizacijom stare industrijske hale. Misija Akademije je razvijanje i usavršavanje tehnika ugradnje Tarkett podnih obloga kao i unapređenje znanja o njihovimproizvodima. Ovaj prostor klijentima, arhitektama i dizajnerima pruža podršku i pomoć u pronalaženju najboljih rješenja za podne obloge u najrazličitijim projektima, ne samo svojim sadržajem i opremom već i načinom kako je cijeli objekt ustrojen.

01tarkett_academy

04tarkett_academy

Osnovni projektantski izazov u oblikovanju Akademije bio je uvođenje nove funkcije, tj. grupe funkcija, u postojeći prostor industrijskog objekta. Cilj je bio da se očuva industrijski karakter zgrade, te da se nove funkcije skladno uklope u postojeće stanje nizom prostornih intervencija. Vanjskom arhitekturom dominira opna od perforiranog lima koji, u kombinaciji s velikim ostakljenim površinama, stvara dinamične efekte smenjivanja svjetlosti i sjene. Za razliku od eksterijera, unutrašnjost je znatno kompleksnija i podjeljena je na dvije osnovne cjeline: showroom i akademiju.

17tarkett_academy

Prvi je otvoreni, fluidni prostor („prostor u prostoru“) s mnoštvom manjih celina za izlaganje proizvoda i sastanke s klijentima. Ovaj prostor je oblikovan bez strogih fizičkih barijera, a prostorne celine naglašene su „otocima“ u podu, koji ujedno prikazuju i mogućnosti oblikovanja podnih obloga. Druga cjelina je zatvorenija i nju čine konferencijska sala, uredski prostori i boksovi za obuku podopolagača. Ovako koncipiran prostor omogućava odvijanje kompleksnog programa, s velikim stupnjem fleksibilnosti i transformabilnosti.

05tarkett_academy

10tarkett_academy

11tarkett_academy

12tarkett_academy 15tarkett_academy 21tarkett_academy

22tarkett_academy

06tarkett_academy

08tarkett_academy

 

Tekst, prikazi i više o autorima via modelart.rs

 

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Tarkett Akademija’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Hotelijerska i ugostiteljska škola na Rabu’

$
0
0

STUDENTARIJE
Nedjeljom vam predstavljamo studentske projekte nastale na umjetničkim, dizajnerskim i arhitektonskim fakultetima, školama i akademijama, u Hrvatskoj, regiji i svijetu.

Ivana Krstinić – ‘Hotelijerska i ugostiteljska škola na Rabu’

15

Autorica: Ivana Krstinić
Mentor: doc. Vanja Rister
Kolegij: Diplomska radionica
Tema: Hotelijerska i ugostiteljska škola na Rabu
Fakultet: Arhitektonski fakultet, Zagreb
Ak. god.: 2013./2014.

D:My Documents�2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - cadviz sit

D:My Documents2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - cadviz sit

O projektu:
Turizam na Rabu, kao glavna gospodarska grana, rezulitirao je dugogodišnjom tradicijom srednjoškolskog obrazovanja za turistička i ugostiteljska zanimanja. Financijska opterećenja škole koja zbog programa ima znatno veće izdatke od tipičnih srednjih škola uvjetovala je smještaj u neadekvatnom prostoru kojeg dijeli sa osnovnom školom. Nova lokacija dimenzijom omogućuje organizaciju adekvatnog školskog prostora ali i otvara mogućnost proširenja sadržaja restoranom i hostelom koji su dio praktičnog obrazovanja učenika.

D:My Documents�2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - cadviz fas  D:My Documents�2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - cadurbanis

Atraktivan položaj u gradu, na rubu stare gradske jezgre, u produžetku rive, kao zaključak glavne gradske šetnice, a u relaciji sa sadašnjom školom nasuprot uvale, osigurava vanjske korisnike dodatnih sadržaja tijekom cijele godine, a svakako više u ljetnoj turističkoj sezoni. Škola tako sama osigurava učenicima stručnu praksu i u svom principu postaje samodrživa.

D:My Documents�2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - cadtlocrti

D:My Documents�2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - cadtlocrti

D:My Documents�2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - cadtlocrti

Program je podijeljen u dvije zgrade, odnosno tri prostorne cjeline; školu, restoran i hostel. Između dvije zgrade formira se trg koji povezuje gradsku rivu sa parkom Komrčar. Vanjski prostori šetnice i trga na prodiru u volumene, na dijelovima prostora više namjena, restorana i ulaznog prostora hostela, te postaju prostori prelaska koji ovisno o scenariju korištenja funkcioniraju kao unutarnji ili vanjski.
Postojeća denivelacija između stražnje ulice u odnosu na gradsku rivu svladana je poluetažama u prizemlju, a taj princip se prenio i na gornje etaže. Uz poštivanje konteksta, time se dobilo kvalitetnije povezivanje prostora.

D:My Documents�2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - cadviz pre

D:My Documents�2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - cadperspek  D:My Documents�2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - cadrestora

D:My Documents�2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - cadhostel

D:My Documents2 FAKSDIPLOMAPREDAJA11 Predaja - radaksaSP

Na volumene se navlači fasadni plašt sastavljen od vlaknocementnih ploča koje su, ovisno o karakteru prostora iza njih, tretirane na različite načine; kao zatvorene pune ploče, perforirane ploče ili zarotirane, kada postaju zaštita od sunca.

17

16

14

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Imaš odličan studentski projekt i misliš da ga konačno trebaju vidjeti i ljudi izvan tvog fakulteta ? Saznaj kako, klikni na tirkiznu sliku iznad ovog teksta!

The post ‘Hotelijerska i ugostiteljska škola na Rabu’ appeared first on vizkultura.hr.

Suvremeno stanovanje po studentski!

$
0
0

U Klubu SC-a, od ponedjeljka 29. rujna, do petka 3. listopada, od 10:00 do 16:00 se održava godišnja izložba odabranih radova studenata Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu nastalih na kolegiju Radionice Arhitektonsko projektiranje 1 – suvremeno stanovanje.

Model Model

Izložba je nastala na inicijativu profesora i studenata Arhitektonskog fakulteta, u suradnji sa Kulturom promjene SC-a. Nakana organizatora je prikazati radove budućih arhitekata izvan prostora fakulteta te otvoriti mogućnost razgovora o problematici stanovanja.

samra rahmanoviÜ_02 samra rahmanoviÜ_01

Model

Model

Studenti će svoje radove pokazati putem plakata i maketa, na stolovima postavljenima kao u crtaonici.

Model   Model

PREZENTACIJA KONCEPT

 

KONCEPT NEBODER (2)

Model Model

The post Suvremeno stanovanje po studentski! appeared first on vizkultura.hr.

‘Villa Materada’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

Davor Mateković/PROARH – ‘Villa Materada’

Porec - final selekcija-6-foto Ivan Dorotic

Projekt: Obiteljska kuća Villa Materada
Lokacija: Poreč
Autor: Davor Mateković / PROARH
Koautor: Tomislav Stojan
Suradnici: Bojana Benić i Jadranko Kereković
Godina projektiranja: 2012.
Godina dovršetka gradnje: 2014.
Izvođač: MP Gradnja d.o.o.
Površina lokacije: 963.00 m2
Ukupna tlocrtna površina: 392.74 m2
Fotografije: Ivan Dorotić i Damir Fabijanić

Porec - final selekcija-28-foto Ivan Dorotic

Porec - final selekcija-30-foto Ivan Dorotic  DSC_4906

O projektu:
Objekt za odmor smješten je uz samu morsku obalu, u mjestu Materada pokraj grada Poreča. Vozilom se parceli pristupa sa sjevera, dok je glavni ulaz na jugoistoku, natkriven konzolom gornje etaže. Sporedni ulaz na parcelu, sa rive, nalazi se na jugu.

Postavkom prizemlja okomito na obalu omogućilo se otvaranje prostora parcele (sa vanjskim sadržajima; bazenom i terasama) pogledom prema moru. Okomitom postavkom kata u odnosu na prizemlje omogućilo se otvaranje unutarnjih prostora prema moru te stvaranje korisnih vanjskih prostora; natkrivenog ulaznog prostora i natkrivenih terasa u prizemlju.

DFabijanic_1082_LONG_FF

U prizemlju sa jugoistočnog pročelja je ulaz u stambeni dio kuće sa sanitarijama, gospodarskim prostorom, četiri spavaće sobe s pripadajućim kupaonama, te stubištem za kat. Na katu je dnevni boravak s kuhinjom i prostorom za blagovanje. Dnevni boravak ima izlaz na krovnu terasu kao i na prohodni ravni krov prizemlja. Na katu se također nalazi i spavaća soba s kupaonicom.

Porec - final selekcija-1B-foto Ivan Dorotic

U oblikovanju kuće koriste se suvremeni materijali u kombinaciji s tradicionalnim karakterističnim za ovo podneblje. Fasadna stolarija je izrađena od alu profila. Pročelja su riješeno kao ventilirana fasada (paneli od cortena u prizemlju te aluminijski paneli na na katu). Ravni krov nad prizemljem je dijelom rješen kao ravan prohodan s pokrovom od šljunka, a krov nad 1. katom je kosi nagiba 19° .

_MG_0156

DFabijanic_1118 Porec - final selekcija-33-foto Ivan Dorotic DSC_5173

DSC_5484_A

DSC_5395 _MG_0236B

01 KONCEPT

02 TLOCRTI

03 PRESJEK

04 FASADE

05 FASADE

 

Više o autorima:
www.proarh.hr

 

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Villa Materada’ appeared first on vizkultura.hr.


‘Hostel 63′

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

ARHIV arhitektura i urbanizam – ‘Hostel 63′

15_X  16_X

Projekt: Hostel 63
Lokacija: Vlaška ulica, Zagreb

1_X 1_C 1_B
*Klikom na jednu fotografiju otvara se galerija


Autori:
Glavni projekt: Lovro Bauer, Fabrika arhitekti
Projektantni pročelja i interijera, uz dodatne modifikacije i usklađivanje:
ARHIV arhitekti Iva Pauzar i Pero Vuković

Autorska suradnja: Dora Jerbić i Jelena Prokop

9_X

O projektu:
Staro skladište u dvorištu Vlaške ulice broj 63 je preuređeno i prenamijenjeno u novi hostel.

Postojeća zgrada zadržala je isključivo vanjsku ovojnicu koja je podtemeljena, ojačana betonskim pilastrima s umetnutim novim betonskim pločama. Gipskartonske pregrade u prostoru male dubine (ukupna širina je 7m), pregrađuju ukupno 10 soba, od čega 2 dvokrevetne, 2 četverokrevetne (bračni kreveti na kat) i 4 četverokrevetne.

14_X  13_X

12_X

U kratkom vremenskom roku paralelnom s izvedbom, projektira se vizualno primjeren interijer lagan za održavanje. Podovi epoksi smole iskorišteni su kao ‘super-grafika’ koja ‘rezervira prostor’. Čelikom ojačani i djelomično zaštićeni gipskartonski kreveti, sakriveni zavjesama s otiskom motiva grada Zagreba (karta, stare fotografije…) posloženi su u maniri vagonskih kupea za spavanje.

10_X

 

8_X 6_X 2_X

5_X

4_X 3_X 7_X

Dio projekta je i galerijski apartman, zasebni objekt koji se nalazi u istom dvorištu, koji, je preuređen u suradnji s investitorima, obitelji Zubčić.

1

2 8 5

3

6  9

AP_X

 

 

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Hostel 63′ appeared first on vizkultura.hr.

‘Kuća Sperone’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

Studio metrocubo – ‘Kuća Sperone’

m3_KucaSperone_01

Naziv projekta: Kuća Sperone
Realizacija: 2011 – 2014
Lokacija: Novigrad, Istra
Površina: 443 m2
Autori: Studio metrocubo
Projektni tim: Zeljko Mohorović, Ana Grbac, Iva Buljan
Suradnici: Ivana Mohorović

m3_KucaSperone_07

O projektu:
Kuća Sperone smještena je u južnom dijelu starogradske jezgre grada Novigrada, unutar srednjovjekovnih gradskih zidina, na samoj obali Jadranskog mora. Na toj lokaciji nalazio se disco klub Sperone koji je u potpunosti uklonjen, a kroz povijest je bila poznata i kao gradski vinski podrumi. Želja vlasnika bila je na iznimno atraktivnoj poziciji izgraditi luksuznu kuću za odmor kategorije 5*, niskoenergetsku, sa kapacitetom od 4 spavaće sobe, dnevnim prostorima i wellnessom koja će zadovoljiti potrebe najzahtjevnijih gostiju.

Volumen kuće u potpunosti je definiran okolnom izgradnjom, sa istočne i južne strane gradskim zidinama, sa zapada gradskim vrtom sa šetnicom uz more a sa sjevera susjednim kućama.
Vanjski obod kuće prati granicu parcele maksimalno koristeći njenu ograničenu površinu.

>m3_KucaSperone_05

Pristup kući omogućen je sa istočne strane gdje se iz „vanjskog“ dijela grada dolazi kroz gradske zidine i sa zapadne strane „unutarnjom“ šetnicom uz zidine.

Osnovni koncept kuće proizlazi iz želje za maksimalnim valoriziranjem konteksta u kojoj se ona nalazi što ujedno i novu arhitekturu stavlja u drugi plan kako bi se postojeće graditeljsko nasljeđe dodatno istaknulo u svim njegovim djelovima. Time se stvorila simbioza povijesti i sadašnjosti, kamene zidine sa upečatljivim gibelinima na vrhovima miješaju se sa suvremenim stambenim funkcijama u unutrašnjosti kuće.

m3_KucaSperone_21 m3_KucaSperone_16

Oblikovanje građevine prilagođeno je kontekstu, zapadno kameno pročelje produžetak je postojećeg segmenta kamenog zida, južno pročelje gdje se nalazi prekid u gradskim zidinama u potpunosti je obavijeno staklenom opnom koja stvara dijalog između unutarnjeg i vanjskog, ravni krov prati liniju zidina i gibelina dok je sjeverni dio kuće zatvoren i spojen sa susjednim objektom.
Cilj je bio stvoriti niz vizualnih iskustava koja generiraju more i zidine pa su svi glavni sadržaji orjentirani prema moru. Zidine su poslužile kao savršena scenografija gdje se dnevna i noćna rasvjeta poigrava vrhovima zidina što je očaravajući element za vrijeme boravka u kući. Svi prostori u kući imaju vizualni kontakt sa morem i/ili zidinama čime je postignut jedinstven i sofisticiran ugođaj.

U prizemlju je smješten prostor wellnessa sa zatvorenim bazenom, saunom i prostorijom za vježbanje. Kliznim staklenim stijenama od poda do stropa prostor wellnessa potpuno se otvara za pristup donjoj terasi sa ljetnom kuhinjom i sunčalištem.Takav raspored dopušta blisku vezu između interijera i eksterijera integrirajući nove elemente u postojeći okoliš. „Beskonačni“ bazen ostavlja dojam stapanja sa morem. Čak i prostor saune ima prozor prema moru kako bi se gosti opuštali uz pogled na plavetnilo.
Stražnji, mirniji dio kuće u prizemlju sadrži 2 spavaće sobe i strojarnicu.

m3_KucaSperone_20

Stubišni krak koji povezuje dvije etaže smješten je tik uz kamene zidine. Posebna je pažnja posvećena očuvanju zidina te su izbjegnuti bilo kakvi konstruktivni spojevi. Stoga se stječe dojam da stubište lebdi pored zidina.

Upečatljiva gornja etaža u najvećem dijelu sadrži dnevne funkcije- dnevni boravak, kuhinju i blagovanje povezane u jednu cjelinu. Svojom elegantnom strukturom omogućuje neprekinuti pogled na more i zidine iz svakog dijela dnevne zone. Ispred dnevne zone smještena je terasa koja se kliznim staklenim stijenama izravno povezuje sa interijerom. Tako terasa kao vanjski dnevni boravak postaje sastavni dio interijera, tj. dnevni prostori kuće postaju sastavni dio terase. Sa tri strane terasa se zatvara tendama koje osim zaštite od sunca pružaju i dodatni osjećaj intime.

m3_KucaSperone_09 m3_KucaSperone_10 m3_KucaSperone_25 m3_KucaSperone_27

U stražnjem dijelu kata smještena je glavna spavaća soba koja ima otvoreno kupatilo sa samostojećom kadom, prostoriju za tuširanje i wc. Djelomičnim izmicanjem njenog volumena van linije dnevnih prostora omogućen je nesmetan pogled na more. Nasuprot se nalazi četvrta spavaća soba sa pogledom na gibeline koji u večernjim satima osvijetljeni stvaraju prekrasnu scenografiju.

Jedan od najatraktivnijih dijelova kuće zasigurno je krovna terasa na kojoj je smješteno sunčalište sa kojeg se pruža spektakularan pogled na otvoreno more te krovove starogradske jezgre Grada Novigrada nudeći mogućnost kontemplacije i uživanja.

m3_KucaSperone_13

m3_KucaSperone_12

m3_KucaSperone_18

U interijeru kuće korišteni su prirodni materijali i zemljani tonovi kako bi se postigla toplina, dok su linije namještaja izrazito moderne. U opremanju su korišteni vrhunski materijali, veliki dio namještaja rađen je po mjeri u Italiji a korišten je i namještaj poznatih svjetskih brandova kao što su Moooi, Poliform, Gervasoni, Vitra, Artemide….Kao jedan od zanimljivih detalja izdvojili bi kuhinju i ugradbene ormare bojane epoksidnim premazima.

C:metrocuboProjekti�26_ExSperone�26_PROMO�26_drawings�26_D

C:metrocuboProjekti�26_ExSperone�26_PROMO�26_drawings�26_D  C:metrocuboProjekti�26_ExSperone�26_PROMO�26_drawings�26_D

C:metrocuboProjekti�26_ExSperone�26_PROMO�26_drawings�26_D

C:metrocuboProjekti�26_ExSperone�26_PROMO�26_drawings�26_D C:metrocuboProjekti�26_ExSperone�26_PROMO�26_drawings�26_D

Projekt konstrukcije: Proing d.o.o., Amir Jelača
Projekt elektroinstalacija: SPI d.o.o., Davorin Cukon
Projekt strojarskih instalacija: Izoterma d.o.o., Goran Maravić, Branka Božić
Projekt vode i odvodnje: Izoterma d.o.o., Goran Maravić, Branka Božić
Projekt bazenske tehnike: Marana d.o.o., Hrvoje Vodopija
Projekt zaštite od požara: Ing.Labos. d.o.o., Nadan Kosanović
Glavni izvođač: Usora gradnja d.o.o.
Nadzor: Solid Plus d.o.o.
3D model: Visum 3D Graphics, Alex Knapić
Fotografije: Jan Stojković, Level52

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Kuća Sperone’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Stalni postav Antike’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

Iva Letilović i Igor Pedišić – Stalni postav Antike u Arheološkom muzeju u Zadru

Arheoloski_003

Naziv projekta: Stalni postav Antike u Arheološkom muzeju u Zadru
Autori: Iva Letilović i Igor Pedišić
Kustosica: Kornelija A. Giunio
Suradnici: Ante Bljajić, Domagoj Diklić
Grafički dizajn: Superstudio 29 / Andro Giunio
Godina projektiranja: 2007.
Godina realizacije: 2014.
Lokacija: Zadar
Površina: 500 m2
Fotografije: Miljenko Bernfest

Arheoloski_055 Arheoloski_221 Arheoloski_211

Projekt je nominiran za međunarodnu nagradu Piranesi Awards 2014. (o čemu smo pisali ovdje) te je od strane Maroja Mrduljaša, nezavisnog eksperta, nominiran za Mies van der Rohe nagradu za arhitekturu 2015. za godinu.

PC7B0346

PC7B0252 PC7B0265 PC7B0277

Više o projektu:

Stalni postav Antičke zbirke smješten je na prvome katu zgrade Arheološkog muzeja u Zadru izgrađene 1972. godine po projektu Mladena Kauzlarića. Glavna ideja autora muzeja bila je isprojektirati „kontejner“ za izlaganje obavijen staklenom opnom, koja pruža dovoljno svjetla izlošcima. Istovremeno, poluprozirna staklena opna sa ritmično postavljenim prozorima omogućava vizure na najvažniji eksponat postava : rimski forum.

PC7B0200

Novi postav Antičke zbirke ne preparira zatečeni prostor i ne zadire u izvedene arhitektonske elemente muzeja uključujući i spušteni strop. Svi izlošci smješteni su unutar samonosive čelične strukture koja zapunjava središnji prostor etaže i koja svojom formom, svojim ritmom asocira na arhitekturu rimskoga hrama.

ANTIKAAMZD

Jednostavnost prostornog koncepta stalnog postava nadograđena je ponavljanjem oblikovno istih elemenata, čeličnih regala poslaganih u pravilnom ritmu, od početka do kraja zadanog prostora. Arhitekura stalnog postava, odnosno formiranje prostornih niša slijedi kustosku koncepciju koja je bazirana na principu tematskih cjelina, od kojih svaka obrađuje jedan aspekt života antičkog Zadra (Iader) i njemu gravitirajućeg područja južnog dijela Liburnije (sjeverna Dalmacija), prostora gdje je rimska antika djelovala punom silinom svoje civilizatorske i političke misije.

PC7B0323 PC7B0363 PC7B0381

Na ovaj način stvorena je linija kretanja, izrežiran je mizanscen na čeličnoj pozornici, koji vodi posjetioce od uvodnih sekvenci stalnog postava Antike do dramski najdojmljivijeg trenutka, a to je susret sa ninskom skupinom carskih kipova natprirodne veličine, koji su unutar zadanih arhitektonskih gabarita dobili zasluženi prostor.

PC7B0273

Arheoloski_120 Arheoloski_179 (2)

Čelični regali funkcioniraju kao nenametljiva ambalaža ali ipak dovoljno snažna da na sebe primi iznimno heterogene artefakte, u rasponu od kamene plastike teške i po nekoliko tona do rimskih gema koje je moguće promatrati tek uz pomoć povećala.

Za razliku od dolazne linije kretanja posjetioca koja je vrlo temeljita, povratak na početak priče je pravocrtan uz nizanje viđenih tema prezentiranih pojedinačnim izlošcima kao i izmjenom kadrova antičkog foruma in situ.

PC7B0402

PC7B0399 PC7B0396 PC7B0327

PC7B0356

Model

Model

Model

 

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Stalni postav Antike’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Kuća S’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

mva / Marin Mikelić, Tomislav Vreš – ‘Kuća S’

MVA House S final-2

MVA House S final-5

NAZIV PROJEKTA: kuća S
LOKACIJA: Klokovec, Krapinske Toplice
FUNKCIJA: obiteljska kuća
INVESTITOR: privatni
AUTORI: mva / Marin Mikelić, Tomislav Vreš
SURADNICI: Sara Pavlov, Mirta Rusan (arhitektura), Mirko Lež (konstrukcija), Srećko Zubak, Shema ZS (elektroinstalacije), Goran Tomek, TT-ing (strojarske instalacije, instalacije vode i odvodnje),
FOTOGRAF: Ivan Dorotić
GODINA PROJEKTIRANJA: 2013.
GODINA DOVRŠETKA GRADNJE: 2014.
POVRŠINA LOKACIJE: 1100 m²
UKUPNA TLOCRTNA POVRŠINA: 230 m²
PROJEKTNA TVRTKA: mikelić vreš arhitekti d.o.o.

MVA House S final-31

O projektu:
Kuća za mladu četveročlanu obitelj nalazi se u Klokovcu, u neposrednoj blizini centra Krapinskih Toplica.
Smještaj na kosom terenu u podnožju brda, racionalan i kompaktan program te želja vlasnika da se životni prostor odvoji od tla, rezultirali su konceptom lebdeće atrijske kuće.

MVA House S final-23

Slično tradicionalnim lokalnim tipologijama, program je jasnim zoniranjem podijeljen na servisni dio u prizemlju i prostore za život na katu, što dodatno podcrtava i odabir različitih materijala pročelja – istegnutog lima i žbuke. Odizanjem stambenog volumena iznad tla te oslanjanjem na potporni zid i volumen garaže stvoren je niz vanjskih prostora: „drive in“, ulazni atrij i južni trijem za boravak na otvorenom.

MVA House S final-30

Kuća se postupno otkriva kretanjem. Od ulice kroz atrij do velikih drvenih vrata koja jasno naznačuju ulaz te prolaskom uz koso stakleno pročelje stubišta naslućuje se unutrašnji prostorni koncept. Svi zajednički dnevni prostori (kuhinja, blagovanje, istočna loggia, dnevni boravak i južna loggia) nižu se i „obavijaju“ oko atrija stvarajući osjećaj kontinuiranog i cjelovitog ali istovremeno artikuliranog životnog prostora. Dojam dodatno pojačava ulazna prostorna sekvenca s glavnim stubištem uz koje se nalaze police s obiteljskom bibliotekom. Neočekivani moment u korištenju ovog prostora daju djeca, otkrivši kako drvena kosa ploha široke prozorske klupčice može poslužiti za spuštanje, kao tobogan.

MVA House S final-20 MVA House S final-19 MVA House S final-8
*Klikom na jednu fotografiju otvara se cijela galerija

MVA House S final-32

Iako se kuća reduciranim oblikovnim vokabularom izdvaja iz okoline,njezini otvori, svojim položajem i dimenzijama, kadriraju prostorne akcente iz okolice stvarajući tako slojevit, dinamičan i afirmativan odnos prema užem i širem kontekstu.

MVA House S final-15

MVA House S final-18 MVA House S final-12 MVA House S final-10

MVA House S final-14

MVA House S final-7

MVA House S final-22

južno i istočno pročelje

južno i istočno pročelje

južno i istočno pročelje

južno i istočno pročelje

južno i istočno pročelje južno i istočno pročelje
*Klikom na jednan prikaz otvara se cijela galerija

južno i istočno pročelje južno i istočno pročelje

MVA House S final-34

MVA House S final-36

 

Više o ostalim radovima arhiteka iz studija mva – mikelić vreš arhitekti pratite na njihovoj Facebook stranici facebook.com/MVA.mikelic.vres.arhitekti

Njihov projekt Stancije ‘Histria Aromatica’ nominiran za UHA_inu nagradu ‘Viktor Kovačić’ predstavili smo na linku vizkultura.hr/stancija-histria-aromatica/

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Kuća S’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Planinski centar Planica’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

a-biro i AKKA – Planinski centar Planica

3

Projekt: Planinski centar Planica, Slovenija
Autori: Matej Blenkuš, Miloš Florjančič i Klemen Kobal (A.biro) te Ana Kučan i Luka Javornik (AKKA)
Naručitelj: Ministarstvo školstva i sporta Slovenije
Površina parcele: 22 ha
Godina projekta/natječaja: 2009.
Godina – dovršenje: 2014.
Fotograf: Miran Kambič

2

5

O projektu:
Planica Ski Nordic centar je nacionalni projekt koji je uključivao obnovu postojećeg centra za skijaške skokove i izgradnju novog skijaškog centra za cross-country. Cijeli bi kompleks obnovom i novom izgradnjom trebao omogućiti organizaciju međunarodnih natjecanja na najvišoj razini, ne samo po pitanju većeg broja posjetitelja, već i s organizacijsko-logističkog aspekta s ciljem simultanog odvijanja natjecanja skijaških skokova i skijaškog trčanja.
Autori su priliku da rade na projektu izgradnje novih objekata i uređenja okoliša osvojili putem javnog natječaja.
Jedan od glavnih izazova pri obnovi bio je objekt ‘starog diva’ – skakaonice i staze za skijaške skokove Bloudek, čiji su autori braća Gorišek. Oba objekta su pod nacionalnom baštinskom zaštitom, a trebali su biti izmijenjeni prema sadašnjim FIS standardima.

Više o projektu pogledajte na linkovima akka.si i abiro.net

4

phpThumb_generated_thumbnailjpg

ABIRO skakalnica planica slo

ABIRO skakalnica planica slo

ABIRO skakalnica planica slo

8

7

6

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Planinski centar Planica’ appeared first on vizkultura.hr.

PROJEKTIRANJE ► TOP 10 2014.

$
0
0

Ako nas pratite redovno onda znate da subotom u kategoriji PROJEKTIRANJE objavljujemo arhitektonske projekte, projekte uređenja interijera i javnih prostora. Danas sumiramo godinu i predstavljamo vam TOP 10 objava koje su bile najviše ‘klikane’/čitane/otvarane u protekloj godini.

TOP-10-TPROJEKTIRANJE


10. Na desetom mjestu je Villa Matarada u Poreču čiji su autori Davor Mateković / PROARH. Više o projektu pogledajte na linku >>> http://vizkultura.hr/villa-materada/

Porec-final-selekcija-1B


09. Na devetom mjestu najpopularnijih objava je sportska dvorana i trg na Krku Arhitektonskog biroa Turato. Više o projektu pogledajte na linku >>> http://vizkultura.hr/dvorana-i-trg-na-krku/

Dvorana-KRK-Turato-7


08. Na osmom mjestu je stambeni kompleks u Strojarskoj ulici u Zagrebu, još jedan projekt arhitektonskog studija PROARH . Više o projektu pogledajte na linku >>> http://vizkultura.hr/stambeni-kompleks-strojarska/

strojarska-panorame-5


07. Sedma najpopularnija objava iz PROJEKTIRANJA u 2014. bila je stancija Histria Aromatica arhitektonskog ureda MVA . Više o projektu pogledajte na linku >>> http://vizkultura.hr/stancija-histria-aromatica/

Aromatica-final-HQ-31


06. Šesti najpopularniji objavljen projekt je Hostel 63 u Vlaškoj čije uređenje autorski potpisuje tim mladih arhitekata ARHIV arhitektura. Više o projektu pogledajte na linku >>> http://vizkultura.hr/hostel-63/

9_X


05. Na petom mjestu je još jedan projekt arhitektonskog dvojca MVA, kuća S u Krapinskim toplicama. Više o projektu pogledajte na linku >>> http://vizkultura.hr/kuca-s/

MVA-House-S-final-22


04. Četvrtoplasirana objava u ovoj kategoriji po broju otvaranja stranice jest projekt plaže Mulini u Rovinju studia 3LHD. Više o projektu pogledajte na linku >>> http://vizkultura.hr/plaza-mulini/

3LHD_171_Beach_Lone_photo_by_Joao_Morgado_017-1024x768


03. Na trećem mjestu je projekt uređenja interijera Rossijeve kolibe u nacionalnom parku Sjeverni Velebit, čiji su autori Ivan Juretić i Robert Jonathan Loher . Više o projektu pogledajte na linku >>> http://vizkultura.hr/rossijeva-koliba/

10-FOTO-ROBERT-LES


02. Druga najpopularnija objava od projekata koje smo objavili u ovoj kategoriji u godini iza nas jest Olive House u Staroj Novalji, čiji su autori Tea Horvat i Radovan Šobat / Log-urbis . Više o projektu pogledajte na linku >>>
http://vizkultura.hr/olive-house/

108


01. Od gotovo pedeset arhitektonskih projekata koje smo kroz godinu objavili najpopularniji je bio jedan stan u centru Zagreba, čiji je autor arhitekt Zorislav Petrić. Zašto ste ovu objavu najviše puta otvarali pogledajte na linku >>> http://vizkultura.hr/stan-p/

STAN_P-12


The post PROJEKTIRANJE ► TOP 10 2014. appeared first on vizkultura.hr.

Biti arhitekt i biti učitelj

$
0
0

Prisjećajući se studiranja na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, sad već prije više od deset godina, neke su od prvih slika, koje mi se pojave, satovi arhitektonskog projektiranja kod prof. Dragomira – Maji Vlahovića.

Prvi pravi, opipljivi susret s arhitekturom, s kućom, stanovanjem, umjetnošću, kontekstualnošću i zapravo s prvim projektiranjem. Ti satovi na drugoj i trećoj godini studija su bili i ostali puno više od vježbi i konzultacija. Bio je to ulazak u jedan cijeli novi svijet koji je bio i ostao više od studija ili profesije. Utoliko mi je bilo veliko zadovoljstvo imati priliku razgovarati s prof. Vlahovićem, dobitnikom ovogodišnje Nagrade „Viktor Kovačić“ za životno djelo koju dodjeljuje Udruženje hrvatskih arhitekata.

vlahovic

*Dragomir Maji Vlahović (foto: Marko Mihaljević) 

 

Uz niz obiteljskih kuća, koje odlikuje bezvremenski duh, koje su projektirane s predanošću i studioznošću, koje reflektiraju strast i gotovo opsesivnost arhitekturom kao disciplinom, prof. Vlahović za mene je bio i ostao jedna od onih osoba u edukativnom i profesionalnom životu koje čine razliku. Neko zadovoljstvo i znatiželja za upijanjem novih znanja i odlaskom na vježbe s novim skicama, crtežima i pitanjima nakon neprospavanih studentskih noći, vratilo se poput nostalgije kad sam ponovo ušao u kabinet na trećem katu Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu gdje smo razgovarali o sličnim univerzalnim, arhitektonskim i životnim pitanjima kao i prije desetak godina.

*Intervju prate galerije nacrta i fotografija Vlahovićevih realiziranih projekata te fotografije iz njegove osobne arhive.  

 

Vlahovic - prvi susret s Af 1951 s 5 godina - Maji - manji, na drugoj stepenici

*Prvi susret Vlahovića s Arhitektonskim fakultetom s 5 godina (1951.), Maji – desni dječak na fotografiji 

 

Često spominjete da su ishodišta vašeg rada, arhitektonskog prosedea , duh mjesta (genius loci) koji implicira i orbitu sunca koja kreira i definira organizaciju života?

Vlahović: Pitanje je teško i lagano; teško jer bih morao dugo eksplicirati, a lagano jer bih mogao odgovoriti na razini haikua. Sunce nisam ja izmislio. Sunce je premisa za naše živote. Meni je sunce premisa projektiranja u kontekstu, kao što ste spomenuli, kontekst mjesta, tj. genius loci. To su važne teorije, ali i neke supstance, premise, neki kameni krajputaši, neki megaroni, neki partenoni ; govorim figurativno. Ako kuća nije projektirana u kontekstu orbite sunca, meni nije dobra. U arhitekturi postoji istok, jug i možda zapad i irelevantno je li to obiteljska kuća ili stambena zgrada ili neka druga tipologija. Ako se vraćamo u povijest, Sokrat je „napravio kuću“ koja prati sunce; sada postoji pitanje konteksta mikro ili makro. Nije svejedno kakvo je sunce na maloj parceli, kakav je mikro kontekst i kako je to u gradu ili suburbiji. Meni orbita sunca konstituira rješavanje problema organizacije tlocrta kuće.

Crna kuca 3 Samobor 1992-2000 02

Crna kuca 3 Samobor 1992-2000 01 Crna kuca 3 Samobor 1992-2000 03 Crna kuca 3 Samobor 1992-2000 04 Crna kuca 3 Samobor 1992-2000 05

*Crna kuća 3, Samobor (1992. – 2001.) / Klikom na jedan prikaz isti se otvara uvećan u galeriji  

 

Uvijek spominjete taj lokalni kontekst u kojem djelujete, ono lokalno sjeverozapadne Hrvatske; zagorski ganjak, travu, suburbiju, no jako puno razmišljate i o globalnom. Danas se često u suvremenoj arhitekturi brišu granice lokalnog i globalnog. Kako inkorporirate globalno u vašu arhitekturu koja izrazito poštuje kontekst , tj. duh mjesta?

Vlahović: Sada živimo u globalnom svijetu. U intervjuu za časopis Oris kritičaru i teoretičaru arhitekture Maroju Mrduljašu rekao sam da Marshall McLuhan kaže da je svijet globalno selo u kontekstu medija i informacija, ali u kontekstu primjene u arhitekturi meni nije; a onda meni nastaje problem „retrogradnosti“. Ako projektiram u Hrvatskoj, koja je u kontinuitetu siromašna zemlja, meni to postaje pitanje svjetonazora i ekonomskih premisa s čime moramo biti odgovorni. Mene ne zanima high tech kuća jer ona autonomno ne postoji u našem kontekstu, mene zanima low tech i low cost. Sada dolazimo u opasnost retrogradnosti i konzervativnosti , što nije točno. Nekad su u našem užem zagrebačkom okružju, npr. Črnomercu, Samoboru i diljem Hrvatske postojale ciglane, tj. cigla. Kad je Louis Kahn radio u Bangladešu, radio je s opekom; on nije uvozio visoku tehnologiju iz SAD-a , već je s tom običnom, lokalnom i jeftinom opekom sagradio remek-djelo. Suprotno, Mies van der Rohe, svjetski arhitekt, tijekom projektiranja kuće Tugendhat u Brnu postavio je uvjet da majstori i sva tehnologija dolaze iz Njemačke (bio je sumnjičav prema čehoslovačkom locusu, a Čeholovačka je u ono vrijeme imala npr. tvornicu automobila Škoda). Sada ja postavljam pitanje: ima li Hrvatska visoku tehnologiju ili npr. tvornicu automobila? Nema, ali znam da ima ciglu, znam da ima armirani beton, koji su low cost, elementarni i univerzalni mediji. Sad se postavlja pitanje radimo li Tadao Ando i ja iste kuće s armirano – betonskim zidom. Ne jer u njegovom japanskom kontekstu armirani beton ne rješava fiziku zgrade, što je legitimno jer je njihov kontekst u klimatskom i društvenom smislu dijametralno suprotan našem svjetonazoru i kulturnom krugu. Svaka kuća implicira drugačiji ekonomski, svjetonazorski i kulturni kod koji je meni neovisan od globalnog svijeta na nivou informacija, melting pota i postupnog nestajanja nacionalnih država.

Kuca Benkotic 1989-91 07

Kuca Benkotic 1989-91 05 Kuca Benkotic 1989-91 04 Kuca Benkotic 1989-91 03 Kuca Benkotic 1989-91 02

Kuca Benkotic 1989-91 06

*Kuća Benkotić (1989. – 1991.)) / Klikom na jedan prikaz isti se otvara uvećan u galeriji  

 

Spomenuli ste Japan koji ima izrazito bitnu ulogu u vašem radu. Vi predajete izborni predmet, Japanska prostorna koncepcija, na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, iako se radi o dijametralno suprotnim kontekstima. Kako japanska arhitektura i kultura utječu na vaš rad?

Vlahović: Japanom se bavim od diplome, ali ne zbog egzotike, nego, rekao bih, ex-privata, autodidakt sam. O japanskoj kulturi i arhitekturi naučio sam sve iz časopisa i knjiga, nisam nikad tamo bio što je možda pogrešno, ali mislim da je premisa da se svlada teren intelektualno i duhovno prije odlaska na mjesto; kad se pak radi o inicijaciji kako sam došao do Japana, došao sam prateći literaturu u svojevrsnom interregnumu. Arhitekt, prema mom mišljenju, nije dobar ako projektira u kontinuitetu. Potrebna je pauza, kao kod pisanja; dobar je primjer Umberto Eco koji je velik dio vremena provodio u knjižnicama i arhivima, vadeći citate i uzimajući bilješke za fusnote, često na latinskom koji je danas de facto mrtav jezik. Ti citati i danas su važni jer je latinski supstanca i etimologija mnogih jezika. Paralelu možemo povući s arhitekturom. Kada se pojavila postmoderna, poznatog teoretičara Charlesa Jencksa pitali su kako to da više nigdje u Europi ili u Americi nema Bauhausa, Gropiusa, Miesa van der Rohea, Le Corbusiera ili Franka Lloyda Wrighta. On je odgovorio da u zapadnom podneblju nema više internacionalnog stila jer se mi nostalgično vraćamo u povijest, ali u Japanu postoje arhitekti koji su na razini Bauhausa, figurativno govoreći, odnosno na razini minimalizma ili racionalizma kad govorimo u našem kontekstu.
Tako je krenuo moj interes za Japan. Mene fascinira japanska arhitektura, od koje još uvijek učim, jer je na svim razinama fantastična – od estetike, kulture do religijskog pluralizma. Uvijek govorim studentima kako zapadnim kulturnim krugom dominira vertikala, dok je u Japanu to horizontala; to znači da ja svoju duhovnost, svoj svjetonazor, svoju estetiku biram, ali da bih mogao birati i tražiti, potrebno je da, kao Umberto Eco, istražujem svoj background, ono što je prije mene postojalo. Ne vjerujem u arhitekte ili umjetnike koji svaki tjedan odluče nešto novo izmisliti, biti inovativni i anticipativni. Vjerujem u evolutivnost, kao Darwin. Naslanjam se od megarona, partenona i piramida na iskustva drugih i transformiram njihove tajne, njihove crte, oblike, svjetonazore i estetike i sakrivam ih da ih i drugi traže. To za mene znači biti up-to-date u globaliziranom svijetu.

Kuca Gajski Petercol 1971 - 01

Kuca Gajski Petercol 1971 - 04 Kuca Gajski Petercol 1971 - 03

Kuca Gajski Petercol 1971 - 02 Kuca Gajski Petercol 1971 - tlocrt kata Kuca Gajski Petercol 1971 - tlocrt presjek Kuca Gajski Petercol 1971 - tlocrt prizemlja

*Kuća Gajski Petercol (1971.) / Klikom na jedan prikaz isti se otvara uvećan u galeriji  

 

Spomenuli ste anticipativnost. Umjetnost često anticipira arhitekturu te, iako je puno slobodnija u pogledu nepostojanja klijenta, zarazliku od arhitekture, ona ima za vaš rad kao arhitekta i nastavnika, čega se dobro sjećam iz studentskih dana, bitnu ulogu. Možete li objasniti važnost te sprege umjetnosti i arhitekture za vas?

Vlahović: Umjetnost je za mene izrazito bitna. Da bismo mogli dalje razgovarati, moramo definirati što je umjetnost. Ja još uvijek ne znam… umjetnost je meni sloboda. Meni je arhitektura evolutivna, ali umjetnost nije. Jednom sam rekao da meni Altamira i Lascaux nisu ništa manje bitni od video-umjetnosti. Sve ovisi o kontekstu: sjedim li u galeriji i gledam video-art Dalibora Martinisa ili u pećini i gledam crteže bizona. U umjetnosti isto postoji i mjerilo i kontekst, i mikro i makro, ali postoji sloboda. Mi smo arhitekti i ovisni smo o klijentu, bez kojeg bismo bili, tako rečeno, papirnati arhitekti. Klijent ima svoje želje, svoje premise; to je teška situacija. Mi smo limitirani kontekstom, programom, sustavom u kojem radimo, kao i financijama, stoga nemamo slobodu umjetnika. Arhitekt nije slikar, ni kipar, ni performer. Uvijek se referiram na Marinu Abramović, ili našu Vlastu Delimar, ili pak Toma Gotovca. Njihov medij je njihova duhovnost i njihovo tijelo. Arhitekt mora sam, osobno, pronaći svoju unutarnju duhovnost i to je ono o čemu želim razgovarati sa studentima. Potrebno je naći svoje unutarnje ustrojstvo i to je izvor i pokretačka snaga.

Kuca Benkotic Kobas - Lucko 1992

Kuca Benkotic Kobas - Lucko 1992 - tlocrt prizemlja Kuca Benkotic Kobas - Lucko 1992 - tlocrt kata Kuca Benkotic Kobas - Lucko 1992 - situacija Kuca Benkotic Kobas - Lucko 1992 - presjek

Kuca Benkotic Kobas - Lucko 1992 - 02

*Kuća Benkotić Kobas, Lučko (1992.)/ Klikom na jedan prikaz isti se otvara uvećan u galeriji

 

Vi ste jedno kratko vrijeme na početku karijere radili u većem arhitektonskom uredu u okviru tima. Izuzevši taj period , radite i stvarate sami. Arhitektura danas postaje interdisciplinarna grana koja okuplja stručnjake iz različitih područja. Kako gledate na to?

Vlahović: Pitanje je dobro, interdisciplinarnost ne marginaliziram; kada radite veliku kuću, potrebni su vam suradnici. Radio sam dva mjeseca u jednom većem birou i shvatio sam da ne želim cijeli život crtati „horizontalnu i vertikalnu hidroizolaciju“ ili pak jedan kat hotela. Ja sam integrativan, to je dio moje osobnosti i tražim Gesamtkunstwerk. Ne želim zvučati pretenciozno, govorim samo o integritetu osobe koja želi biti kreativna. Dakle, pitanje je bilo rješavati dio problema u jednom velikom sustavu ili rješavati sve sam u manjem mjerilu u kojem mogu svladavati sve svoje intelektualne i duhovne probleme. Sebe sam našao u maloj kući. Ne znam moram li se braniti, ali svi svjetski arhitekti, da ih sada ne nabrajam, savladavali su sve probleme, tj. aspekte arhitekture, na primjeru male kuće. Danas se arhitektura često valorizira kvantitativno, a ne kvalitativno. Tadao Ando, na primjer, iako je prešao i u veće mjerilo, slavu je stekao svojim kućama od 80 – 100 m2. Mislim da je moguće u takvom mjerilu biti i inovativan i anticipativan, tj. kreativan. Analogno tome imamo primjer vina u Francuskoj. Francuska, uz najbolja vina, proizvodi i najbolje drvene bačve na svijetu. Svaki bačvar, koji se time bavi, ide u šumu osjetiti miris hrasta, koji drvosječe ruše, da bi znao kakav će miris imati vino i on tu bačvu radi od početka do kraja isključivo sam. Tako ja želim biti bačvar u svom projektu male kuće i svaka moja kuća je drugačija. Studente znam pitati za Diogena, antičkog filozofa, cinika, koji je živio u bačvi. Oni ne znaju da je Diogen u bačvi i prosio. Mi ne trebamo prositi, ali se moramo referirati na Diogena.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

*Kuća Kramer – Monokromna Siva kuća, Zagreb (2002. – 2004.) / Klikom na jedan prikaz isti se otvara uvećan u galeriji

 

Cijeli svoj životni vijek bavite se temom obiteljske kuće. Je li postojala ambicija za radom nekih drugih tipologija? Spomenuli smo važnost integrativnosti projektantskog rada, možete li još nešto reći o tome?

Vlahović: Ja sam 1976. godine, spletom okolnosti, u kući moje supruge u Samoboru otvorio vlastiti ured. Situacija je zakonski bila takva da sam u bivšoj Jugoslaviji mogao kao samostalni arhitekt raditi samo obiteljske kuće, za vlasnike pojedince, a veliki uredi projektirali su višestambene zgrade, škole, javne ustanove itd., tako da je moje bavljenje obiteljskim kućama bilo i rezultat više sile, u čemu sam pokušao pronaći nešto kreativno i materijalno da bih radio kao arhitekt. Onda čovjek shvati da je moguće izraziti se kreativno i kroz taj mali komad arhitekture. Ne govorim da se netko, tko rješava npr. 1000 – 20 000 kvadrata, ne može izraziti, ali ja sam tražio supstancu.
Meni je izrazito bitno, kada govorimo o nagradi za životno djelo, da nikad nikoga nisam lovio za rukav, da nikad nisam bio u nekom sustavu, nikad nisam bio umrežen, a nisam ni autističan, ni hermetičan, ni ezoteričan. Kad sam otvorio ured, nisam imao posla i radio sam ono što danas moji studenti, kada diplomiraju, rade. Radio sam arhitektonske snimke ilegalnih nadogradnji da bih preživio. Kreativnog posla uopće nije bilo, ali ja sam se u tom interregnumu pripremao čitajući da bih bio spreman za situaciju koju kao arhitekt idealiziraš i sanjaš: da će netko doći i da mu nešto pristojno napraviš. Nikoga nije bilo i tako sam radio i natječaj Tokyo International Lighting Design, „Lighting for Northern Lands“, na kojem sam dobio počasnu nagradu i koji mi je najdraži rad. Ta lampica krijesnica objedinjuje sve moje kuće i odgovara na pitanje je li kuća figurativna, prikazivačka ili je apstraktna, autistična, hermetična i zapravo enigma. Osobno preferiram enigmu. Također se postavlja pitanje projektiramo li oblike ili sadržaje. Neki studenti mi onda kažu oblike, neki sadržaje, ali je potrebno da arhitekt objedini oboje i to je ta kreativna muka.

Kuca Linardic - Samobor 1978-85 - 02

Kuca Linardic - Samobor 1978-85 - 03  Kuca Linardic - Samobor 1978-85 - 01

Kuca Linardic - Samobor 1978-85 - prizemlje Kuca Linardic - Samobor 1978-85 - potkrovlje Kuca Linardic - Samobor 1978-85 - presjek Kuca Linardic - Samobor 1978-85

*Kuća Linardić, Samobor (1978. – 1985.) / Klikom na jedan prikaz isti se otvara uvećan u galeriji

 

Nekoliko puta smo se sada dotaknuli studenata. Vi ste dugogodišnji profesor na Arhitektonskom fakultetu i to je jedan od osnovnih segmenata vašeg rada, kojeg po mom osobnom mišljenju, kao vašeg bivšeg studenta, izrazito dobro radite. Čini mi se da je Rem Koolhaas jednom prilikom rekao da arhitekt danas mora objediniti tri segmenta djelovanja: rad sa studentima, teoriju i kritiku i, naravno, rad u praksi. Nedavno smo prošli i visokoškolsku reformu i uveli bolonjski sustav. Kako vi gledate na takvu ulogu arhitekta danas u kontekstu obrazovanja?

Vlahović: Koolhaas je, naravno, u pravu. U kontekstu obrazovanja na našem fakultetu bit ću kritičan jer sam i sa studentima kritičan. Situacija se promijenila. Na studente „ vičem“ jer sam kolerik po prirodi, ali nisam zločest (smijeh). Svi danas imaju prijenosna računala, a ja imam još uvijek ravnalo i trokute od trešnjinog drva (od gosp. Štengla iz Heinzlove ulice) i Schöllers Hammer koji imaju „miris“ one bačve… i sjedim i čekam da netko dođe. I što je problem: studenti ne čitaju, „čitaju“ stvari s interneta, a ne literaturu, knjige i časopise. Ja sam „konzervativan“ i mislim da je potrebno čitati npr. Oris, Japan Architect, Domus, tj. kvalitetnu literaturu, da bi se ostvarili neki pomaci u razmišljanju.Takvo čitanje, traženje riječi u rječniku, etimologije, citata, to je intelektualni i duhovni proces u kojem je moguće ostvariti intelektualni rast. To je onaj interregnum koji sam spominjao, takva priprema je bitna. U smislu edukacije dogodile su se promjene. Mi imamo dobru biblioteku na fakultetu i potrebno je da je studenti redovito koriste. Kada mi na drugoj godini dođu studenti – upotrijebit ću analogiju s medicinom – oni moraju znati anatomiju, gdje su npr. bubrezi, jetra, oko, itd., govoreći figurativno, da bi na kraju bili liječnici. Tako je i na arhitekturi, na drugoj godini nužno je poznavati elemente, ali i kreativno razmišljati jer poznavanje samo elemenata ne implicira uspjeh. Tu kreativnost potrebno je nadograđivati, sjesti svaki dan barem jedan sat u knjižnicu i na kraju semestra si prvak svijeta, a nakon diplome i bolji od svog učitelja. Ja sam htio biti učitelj i uvijek govorim da student na kraju mora biti bolji od svog učitelja. Ja se trudim, imam tu strast i žudnju, da student bude bolji od mene jer inače nisam učitelj. Mi na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu upisujemo 120 studenata godišnje; od njih 120 deset će biti arhitekti i bez vas i bez mene, a što je s ostalima? Ako netko npr. radi na dozvolama ili u komunalnom, njemu ne može odmoći da zna tko je Tadao Ando, Rem Koolhaas ili Shigeru Ban.

Tomljenovic Marcijus - indigo kuca 07

Tomljenovic Marcijus - indigo kuca 01  Tomljenovic Marcijus - indigo kuca 08

Kuca Tomljenovic Marcijus - indigo kuca - tlocrt prvog kata Kuca Tomljenovic Marcijus - indigo kuca - tlocrt prizemlja Kuca Tomljenovic Marcijus - indigo kuca - tlocrt podruma

*Kuća Tomljenović Marcijuš – Indigo kuća / Klikom na jedan prikaz isti se otvara uvećan u galeriji

 

Za kraj da se dotaknemo i vašeg projektantskog rada još jednom. Rekli ste za Crnu kuću, vjerojatno vaše najpoznatije djelo, da je devastirana. Vaša posljednja realizacija bila je prije deset godina – monokromna Siva kuća, a česte su pauze između pojedinih realizacija. Projektirate li još uvijek?

Vlahović: Ja ne gledam na svoj rad faktografski, ne gledam svoj curriculum vitae, ne gledam kad sam koju kuću napravio i kad je bila rupa. Za mene postoji samo činjenica da sam se rodio. Rekao sam već da je rupa poželjna i mislim da je bitno da postoji interregnum, da postoji pauza, kao u japanskoj arhitekturi, tj. kulturi. Oni ne idu kontinuirano u kuću, imaju korak, pauza, korak, pauza. Tu se uči. Ili kao haiku ili npr. poezija Tina Ujevića i roman – uvijek tvrdim da Tin Ujević sa svojom poezijom nije minoran u odnosu na neki veći roman. Zadnjih deset godina nisam povukao ni crtu (godinama smo u našoj profesiji u recesiji, a inače sam selektivan prema klijentima koji arhitekturu tretiraju isključivo kao uslužnu djelatnost), posvećen sam fakultetu i nastavi. Nekoga obrazovati, biti učitelj, dijametralno je suprotno od našeg ravnala i crte ili računala. To su dva različita posla.

Prema mom mišljenju jednako vrijedna i bitna za djelovanje arhitekta danas.
Vlahović: Obrazovanje je jedno, a praksa je drugo. Ja sam malo napravio i neki su me čak pitali, promatrajući moj rad kvantitativno, kako sam stoga dobio nagradu „Viktor Kovačić“. Ja nisam ni hendikepiran ni žalostan što nemam recentnijih realizacija. Kad vidim da moji bivši studenti osvajaju nagrade na natječajima ili da su njihovi radovi publicirani, ja se njima ponosim i to je rezultat interakcije i u njoj još uvijek tražim od studenata da budu puni strasti i žudnje prema njihovoj budućoj profesiji. To je nešto što me jednako ispunjava.

Dragomir - Maji Vlahovic - prvi crtez - Samobor 1951

*Dragomir – Maji Vlahović – prvi crtež – Samobor 1951.

 

 

*Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija 

Logo AEM

The post Biti arhitekt i biti učitelj appeared first on vizkultura.hr.


‘Dječji vrtić Mavrica’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

Breda Bizjak, Lidija Dragišić, Katja Florjanc, Emir Jelkić, Ajda Vogelnik Saje – ‘Dječji vrtić Mavrica’

54177c94c07a80984c000028_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3578-0814-1000x625

54177ca1c07a80e38f000027_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3601-0814-1000x625  54177cddc07a80e38f000028_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3623-0814-1000x625

Projekt: ‘Dječji vrtić Mavrica’
Autori: Breda Bizjak (BB arhitekti), Lidija Dragišić (Studio 360), Katja Florjanc, Emir Jelkić, Ajda Vogelnik Saje
Lokacija: Brežice, Slovenija
Površina: 3.934 m2
Godina dovršenje: 2014.
Fotografije: Miran Kambič

54177cfdc07a804873000034_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3629-0814-1000x625  54177d1bc07a80984c00002a_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3633-0814-1000x625

54177d7cc07a804873000036_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3673-0814-1000x666

54177d43c07a80e38f00002a_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3657-0814-1000x625

O projektu:
Projekt za vrtić nagrađen je kao 1. nagrada na arhitektonskom natječaju koji su raspisali grad Brežice i slovensko komora arhitekata i prostornih planera 2011. Godine.

Zgrada novog vrtića podređena je prostoru okružujućeg zelenila I vješto projektiranje forme u obliku kontinuiranog prstena kretanje koji okružuje čitavo igralište. Jedinstven koncept igrališta započinje kao ekstenzija centralnog atrija na jugu I nastavlja se na traktovima 1 kata do sjevernog djela zgrade, omogućujući sigurnost i povezanost vrtićkih jedinica.

Vanjski prostor gradiran je od introvertiranog centralnog atrija prikladnog za mlađe grupe djece, s razvojem svijesti djeteta kroz godine, razvija se i vanjski prostor koji pripada jedinicama.

Više o projektu pročitajte na linku

54177e8fc07a80984c000030_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3814-0814-1000x625  54177e68c07a80487300003a_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3807-0814-1000x625

54177e17c07a80984c00002e_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3765-0814-1000x625 54177e38c07a804873000039_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3778r-0814-1000x625

54177ecbc07a80984c000031_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3824-0814-1000x625  54177faac07a804873000040_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360_portada_kam3769r-0814-1000x625

54177ed2c07a80487300003c_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3840-0814-1000x666

54177f3dc07a80487300003e_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3875-0814-1000x666  54177f04c07a80e38f000031_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3853-0814-1000x666

54177f73c07a80487300003f_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3898-0814-1000x625

54177f7ac07a80984c000032_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3927-0814-1000x666  54177f08c07a80487300003d_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360__kam3862-0814-1000x666

54177fd4c07a80984c000034_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360_first_floor-1000x707

54177fd8c07a804873000041_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360_groundfloor-1000x707

54178007c07a80e38f000033_kindergarten-mavrica-bb-arhitekti-studio-360_situation-707x1000

Više o autorima: 
bba.si

fotografije via Archdaily

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Dječji vrtić Mavrica’ appeared first on vizkultura.hr.

Arhitektura i agrikultura u Zemuniku

$
0
0

STUDENTARIJE
Nedjeljom vam predstavljamo studentske projekte nastale na umjetničkim, dizajnerskim i arhitektonskim fakultetima, školama i akademijama, u Hrvatskoj, regiji i svijetu.

 

Studenti 3. godine studija arhitekture pri FGAG Split – ‘Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola’

poljoprivredna-škola-turato-.030

Projekt:‘Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola, Zemunik ‘
Kolegij: Arhitektonsko projektiranje 5
Autori: Studenti 3. godine studija arhitekture
Mentori: Iva Letilović, Idis Turato i Dinko Peračić
Asistentica: Bruna Kovačević
Fakultet: Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, Split
Akademska godina: 2014. / 2105.

Studenti:
Jelena Babić, Barbara Bilić, Dora Čičmir Vestić, Luka Čakić, Karla Ćalušić, Stjepan Dragoja, Kristina Eleršek, Anđelo Hajdić, Helena Hudika, Mirta Husak, Vendi Jelača, Diana Jukić, Ana Knežević, Lucian Kovačević, Mia Kozina, Petar Laus, Roko Marušić, Nikola Mihaljević, Josip Mioč, Samantha Vanessa Pavić, Mirna Peović, Ivan Petričević, Jelena Podrug, Nina Radun, Ivan Repušić, Ivana Stić, Dora Stupalo, Mia Šantić, Dino Šaruga, Martino Škara, Andrija Vrdoljak, Domagoj Vučinović, Katarina Vuletić i Sandro Žuljević

makete_500

O projektu:
Studentski zadatak na kolegiju Arhitektonsko projektiranje 5 za temu je imao planiranje i izgradnju nove Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole u Zemuniku pokraj Zadra.

zadar-skola

 

Cilj kolegija, i studentskih projekata koji su u okviru njega nastali, bio je konkretno preispitivanje mogućnosti izgradnje nove škole, njezinog iseljavanja iz centra Zadra na “periferiju” Ravnih Kotara, u blizini Zemunika. Studentski radovi trebali su argumentirano motivirati lokalnu zajednicu i sve dionike procesa transformacije škole te kroz konkretan projekt predložiti plan izgradnje nove škole i potaknuti jasne procese transformacije zadarskog krajolika.

poljoprivredna-škola-turato-.013-600x450

poljoprivredna-škola-turato-.015-600x571 poljoprivredna-škola-turato-.017-600x450 poljoprivredna-škola-turato-.016-600x295 poljoprivredna-škola-turato-.019-600x445

 

Smještajem nove poljoprivredne škole u Zemuniku kod Zadra uvjetuje se značajna prilagodba školskog kurikuluma, mijenja se percepcija uloge poljoprivrednika u ovim krajevima i utječe na mogućnost razvoja Ravnih kotara. Znanja i vještine koje studenti danas usvajaju u planiranju teritorija i projektiranju arhitekture na nekom teritoriju, translatiraju se iz metode zoniranja te podjele na urbano i prirodno, u polje upravljanja sustavima, manipulacije i organizacije različitih krajolika.

mia_zadar

poljoprivredna-škola-turato-.021-600x450

poljoprivredna-škola-turato-.0012-600x450 poljoprivredna-škola-turato-.022-600x450

 

Danas su granice grada i prirode izbrisane. Gradovi sve više funkcioniraju kao prirodna staništa u kojima više vrsta pokušava živjeti u ravnoteži. Pejzaž izvan gradova i naselja artikuliran je poljoprivredom, infrastrukturom i raznim teritorijalnim sustavima. Sela više nisu izolirane samostalne cjeline već dijelovi velikih proizvodnih i turističkih sustava. Istovremeno se mijenjaju životni stilovi, stvara se snažnija i prisutnija ekološka svijest i prateći trendovi.

Nova popularnost kulinarstva i poljoprivrede, politike hrane, razne vrste ruralnog turizma, fleksibilnost slobodnog vremena, ali i ekonomska kriza, vratili su selo u fokus interesa građana. Promatrano iz perspektive sela, ona su danas digitalnim tehnologijama i suvremenom infrastrukturom ravnopravno uključena u globalnu razmjenu. Teritorij izvan gradova i naselja intenzivno se artikulira novim mrežama. Radi se o novim složenim oblicima proizvodnje, prostora i kulture, koji nastaju u ovim jednostavnim otvorenim prostorima.

poljoprivredna-škola-turato-.023-600x450 poljoprivredna-škola-turato-.026-600x450

 

Mjesto Zemunik, s novom školom i pratećim sadržajima, nalazi se na rubu, na lokaciji gdje prestaje stari rimski ager te se otvara teritorij Ravnih Kotara. Na ovom specifičnom mjestu, gdje se preko dva tisućljeća preslaguju i talože slojevi grada i agrikulture, usložnjavaju i otvoreno isprepliću otvoreni sustavi infrastrukture, urbanizacije i prirode, idealno se prikazuju otvorene mogućnosti, bogatstva izazova i rješenja nove arhitekture krajolika.

Utjecaj lokalnih politika na globalne procese, koji su vezani uz ekološku, energetsku i turističku djelatnost obale Jadrana i njezinog zaleđa, definiraju prostor Grada Zadra s teritorijem Ravnih kotara kao idealnu zonu za implementaciju, razvoj i konkretan projekt novih tipologija arhitekture krajolika.

 

poljoprivredna-škola-turato-.027-600x450

poljoprivredna-škola-turato-.025-600x450 poljoprivredna-škola-turato-.029-600x450

 

poljoprivredna-škola-turato-.002-600x450

poljoprivredna-škola-turato-.005-600x450 poljoprivredna-škola-turato-.006-600x450

 

poljoprivredna-škola-turato-.008-600x450

poljoprivredna-škola-turato-.042-600x450

poljoprivredna-škola-turato-.043-600x450 poljoprivredna-škola-turato-.0011-600x450

 

poljoprivredna-škola-turato-.032-600x450

poljoprivredna-škola-turato-.033-600x450

 

Screen Shot 2013-04-19 at 12.04.10 AM
Imaš odličan studentski projekt i misliš da ga konačno trebaju vidjeti i ljudi izvan tvog fakulteta ? Saznaj kako, klikni na tirkiznu sliku iznad ovog teksta!

The post Arhitektura i agrikultura u Zemuniku appeared first on vizkultura.hr.

‘Kuća NHRV’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

Filter Arhitektura – ‘Kuća NHRV’ , Irska, otok Ring

NHRV Filter-5

Projekt: ‘Kuća NHRV’
Autoric: Filter Arhitektura
Lokacija: Nahorevo, Sarajevo (Bosna i Hercegovina)
Površina: 150 m2
Godina dovršenje: 2014.
Fotografije: Filter Arhitektura

NHRV Filter-1

NHRV Filter-2  NHRV Filter-3

O projektu (tekst Dragana Markovića / Superprostor)
U mjestu Nahorevo, na planinskim obroncima nadomak Sarajeva, arhitekti iz sarajevskog biroa Filter Arhitektura projektirali su obiteljsku kuću za odmor koja se višestruko nadovezuje na kontekst. Razvedeni kompozicijski plan reflektira fragmentiranu morfologiju bosanskih sela, dok oblikovnost pojedinačnih objekata u skopu proizilazi iz reminiscensije na arhetipsku planinsku kuću – katun.

NHRV Filter-6

U kompozicijskom smislu, kuća NHRV sastoji se od tri slobodnostojeće jedinice – stambenog objekta, garaže i ljetne kuhinje, postavljenih u skladan međuodnos. Svaki od objekata ima iste oblikovne karakteristike – kompaktan volumen, visoki stupanj zatvorenosti vanjske opne, kose jednostrešne krovove i orijenaciju ka pejzažu.

Pored oblikovno-kompozicijskog aspekta, identitet kuće u velikoj meri čini i njena materijalizacija – suprotstavljanje bijeloog metalnog okvira i fasadnih pročelja bijelog drva. Dvostrukost karaktera fasada, te promjena stupnja njihove otvorenosti, također ima udjela u stvaranju prepoznatljivog i dinamičnog identiteta kompleksa.

Od najmanjeg djela, pa do svoje ukupnosti, kuću NHRV čini zbir pojednostavljenih gradivnih elemenata, uklopljenih u cjelinu primjenom jednostavnih konstruktivnih detalja i veza, primjerenih izvedbenim mogućnostima sredine. Premda je izvedena s relativno skromnim budžetom od 500 €/m2, kuća ostvaruje visok stupanj energetske efikanosti ostvarene primjenom ventiliranog fasadnog sistema, niskim stupnjem otvorenosti opne, te povoljnom orijentacijom objekata ka jugu.

NHRV Filter-7

Iako proizilazi iz identičnih regulacijskih, građevinskih i ekonomskih parametara kao i najveći deo generičke arhitektonske produkcije u Bosni i Hercegovini, kuća NHRV ostvaruje višedimenzionalno nadovezivanje na lokalni kontekst. Time, kao i ukupnim arhitektonskim izrazom, ona pomiče granice ustaljenih načina promišljanja i uvođenja suvremene arhitektonske intervencije u postojeći kontekst, tradiciju i realne mogućnosti sredine.

NHRV Filter-8

NHRV Filter-9  NHRV Filter-10

NHRV Filter-12

NHRV Filter-13  NHRV Filter-14

NHRV Filter-15

NHRV Filter-16

NHRV Filter-4

Više o autorima: 
filter.ba

fotografije via Superprostor


Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Kuća NHRV’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Stone House’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

Davor Mateković / PROARH – ‘Stone House’

1

Projekt: ‘Stone House’
Autor: Davor Mateković / PROARH
Suradnica: Bojana Benić
Lokacija: Lukovo Šugarje
Površina parcele: 266 m2
Brutto površina: 150.8 m2
Projektirano: 2012. – 2013.
Izgrađeno: 2014.
Fotografije: Damir Fabijanić

2

O projektu:
Kamena kuća u Lukovom Šugarju u svojoj biti interpretira maksimu ”less is more”. Skučena parcela u zbijenoj matrici divlje ”vikend” izgradnje, samo na par koraka od morske obale, investitoru je neizbježno ljetno odredište, a projektantu izazov projektiranja s mnogobrojnim zadatostima i ograničenjima.

Mala površina parcele uvjetovala je da položaj novog objekta bude na minimalnim odmacima i paralelno s granicama parcele, kako bi se dobila maksimalna korisna površina. Tlorctni oblik uvjetovali su i želja za otvaranjem pogleda prema moru, očuvanje postojećeg stabla pittosporuma, formiranje terase u parteru i odvajanje od najbližih susjeda. Kako bi se zadovoljile potrebe korisnika , prostorije se smještaju na 3 etaže.

4 6 7

Tako dobiveni poligonalni tlocrt svojom je razvedenošću nametao potrebu za minimalističkim volumenom i izbjegavanju suvišne dekorativnosti ukupne forme. Položaj kuće blizu mora, i to na području poznatom po ekstremnim naletima bure, zahtjevao je oblikovanje volumena i pročelja koje bi odgovaralo podneblju i specifičnostima lokacije-velika koncentracija soli, visoke temperature ljeti, jaki udari vjetra. Kuća se realizira kao kompaktni, zatvoreni poliedar, čvrsti volumen obložen sa svih strana jednakim materijalom-kamenom, kao autentičnim materijalom najpogodnijim za održavanje. Krovne plohe su riješene kosinama radi lakše odvodnje i obložene jednakim kamenom kao vertikale pročelja.

Lišena svega osim nužno potrebnog, ova je kuća primjer kako jezgrovit program i asketski pristup oblikovanju mogu isproducirati ugodan i funkcionalan prostor.

5

11  9

10

3

13  12

Model

Model

Model

Model

Više o autorima:
www.proarh.hr

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak

POVRATAK NA NASLOVNICU


PODRŽI VIZKULTURU ► GLASAJ ZA NAS NA #mojzabastart

 

The post ‘Stone House’ appeared first on vizkultura.hr.

‘Kuća Š 2008 ZG’

$
0
0

PROJEKTIRANJE
Subotom predstavljamo autorski projekt iz sfere arhitekture, dizajna interijera, privremenih prostornih struktura i oblikovanja javnih prostora 

 

NOINarhitekti – Kuća Š 2008 ZG

Ê 2008 ZG - 01

Projekt: Kuća Š 2008 ZG
Autori: NOINarhitekti
Projektni tim: Nikolina Ivanović, Dorotea Križić
Lokacija: Vinogradi, Zagreb
Površina parcele: : 6300m2
Brutto površina: 1008m2
Izgrađeno: 2014.
Fotografije: Martina Kenji

Ê 2008 ZG - 05

Ê 2008 ZG - 02  Ê 2008 ZG - 03

O projektu:
Koncept
Kuća L oblika na tri etaže, omeđena s dva kamena zida /različite obrade/, smještena u gornji desni ugao prostrane i vrlo strme parcele, djelomično potpuno ukopana, djelomično ogromnim staklenim površinama otvorene vizure na čitav grad i brdovitu šumu Jelenovac … ulaz /kolni i pješački/ s ulice Vinogradi na najgornjoj etaži /prizemlje/, garaža za tri automobila povezana toplom vezom kroz stakleni vjetrobran s kućom, ulazni hall s garderobom i wc-om, nadsvođen staklenim krovom, prohodna krovna terasa s jedne strane i spavaći trakt s tri sobe s druge strane /roditeljska i dvije gostinjske/ … vertikalna komunikacija stubišem /glavno i servisno/ i liftom … etaža suterena s velikim dnevnim boravkom s kaminom i blagovanjem kroz gotovo dvije etaže, bibliotekom, medija sobom, kuhinjom i prostorom za serviranje te dječijim sobama /tri sobe/ … pretežno ukopana etaža s wellnesom /bazen s protustrujnim plivanjem, jacuzzi, sauna, teretan, masaža/ direktno vezanim na teren tj vanjski deck /mogučnost potpunog otvaranja staklenih stijena i povezivanja vanjskog i unutarnjeg prostora/, malom kapelicom, apartmanom domačice povezanim servisnim stubištem s kuhinjom i servisnim ulazom u kuću/, konobom i vanjskim spremištem … strojarnica i elektro soba pozicionirane u ukopanom dijelu kuće s pristupom sa servisnog stubišta … materijali pročelja kamen, termotretirano drvo, gruba žbuka, staklo i zeleni krovovi …

Ê 2008 ZG - 04

Ê 2008 ZG - 06  Ê 2008 ZG - 07

Nisko energetski imperativ
Kroz arhitektonsko oblikovanje i primjenjenu visoku tehnologiju … grijanje i hlađenje – geotermalno, cijevnim registrima preko dizalica topline sa zemljanim bušotinama … recirkulacija vode /skupljanje kišnice i korištenje za sanitarne uređaje i navodnjavanje/ … pametna kuća sa automatkim podešenjem maksimalne energetske učinkovitosti /i elektro i strojarski i hidro/ … priprema za fotonaponske čelije … pojačana toplinska izolacija … orjentacija kuće /ukopan sjever i zapad/, otvoren istok i jug …

Ê 2008 ZG - 08

Ê 2008 ZG - 11  Ê 2008 ZG - 12

Ê 2008 ZG - 13

Ê 2008 ZG - 14  Ê 2008 ZG - 10

Ê 2008 ZG - 17

Ê 2008 ZG - 16

Ê 2008 ZG - 20 Ê 2008 ZG - 19 Ê 2008 ZG - 18

D:DoroteaNOINarhitekti izlozbeRealizacije2013prilozivinogr

D:DoroteaNOINarhitekti izlozbeRealizacije2013prilozivinogr

D:DoroteaNOINarhitekti izlozbeRealizacije2013prilozivinogr

D:DoroteaNOINarhitekti izlozbeRealizacije2013prilozivinogr

D:DoroteaNOINarhitekti izlozbeRealizacije2013prilozivinogr

Više o autorima:
www.noin.hr

Kategorija PROJEKTIRANJE otvorena je za prijave vaših projekata iz sfera arhitekture, uređenja interijera, javnih prostora i privremenih prostornih struktura, a vaše radove primamo na naš mail submit@vizkultura.hr. Više informacija saznajte klikom na tirkizni prikaz iznad.

Stroak
POVRATAK NA NASLOVNICU

The post ‘Kuća Š 2008 ZG’ appeared first on vizkultura.hr.

Viewing all 87 articles
Browse latest View live